Estetyczne aspekty przestrzeni publicznej - Pomniki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 896
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Estetyczne aspekty przestrzeni publicznej - Pomniki - strona 1 Estetyczne aspekty przestrzeni publicznej - Pomniki - strona 2 Estetyczne aspekty przestrzeni publicznej - Pomniki - strona 3

Fragment notatki:

POMNIKI.
Pomnik:
dzieło rzeźbiarskie lub rzeźbiarsko-architektoniczne, którego podstawowym zadaniem jest upamiętniać osobę lub wydarzenie.
Mówi o człowieku jako o jednostce oraz o ludziach jako społeczności, o czynach i zasługach pojedynczego człowieka i o czynach zbiorowych.
Mówi o społeczności, nie tylko o tej, której jest poświęcony, ale również tej, która jest jego fundatorem
Jest signum temporis, świadczy o wartościach społecznych, politycznych, państwowych, narodowych czy ogólnoludzkich epoki w jakiej powstaje.
Pomniki są nośnikami pamięci zbiorowej i jako takie budują tożsamość miejsca, gloryfikują krajobraz. Miejsca upamiętniające zmniejszają dystans do przeszłości i ułatwiają jej zrozumienie. Wg S. Giediona pomniki stanowią odzwierciedlenie kulturowych potrzeb człowieka i są w stanie zaspokoić wymóg zbiorowości, jakim jest demonstrowanie swojej wartości i siły.
Po II wojnie światowej nastąpiła redefinicja pomnika - przy ich projektowaniu wzrastała rola architekta. Integracja środków formalnych, jakimi dysponują architektura i rzeźba, umożliwiła powstania bardzo sugestywnych założeń pomnikowych. Miejsca pamięci stały się wielkoprzestrzennymi założeniami zorganizowanymi architektonicznie, a architektura zaistniała jako „sztuka i umiejętność kształtowania i organizowania przestrzeni w realnych formach, mających na celu zaspokojenie materialnych i duchowych potrzeb człowieka.
Sztuka pomnikowa w Polsce występuje w różnych postaciach:
Tradycyjna forma pomnika - rzeźba figuralna albo abstrakcyjna bądź monumentalny element architektoniczny. Pomnik ustawiony jest we wcześniej zdefiniowanym wnętrzu urbanistycznym (np. Pomnik Bohaterów Warszawy w Warszawie)
Założenie pomnikowe - dziedzina sztuki pomnikowej, jaką jest kompozycja elementów rzeźbiarskich i architektonicznych nadająca przestrzeni funkcję komemoratywną, a która stworzona została przede wszystkim w celu dawania impulsu do upamiętnienia. W miarę upływu czasu i wpływu czynników kulturowych założenie pomnikowe rozwijało się i przekształcało. Wśród powstałych na terenie Polski realizacji założeń można wyodrębnić kilka rodzajów różniących się funkcjonalnością i kompozycją:
Plac pomnikowy - synergia rzeźby i architektury w miejskim wnętrzu urbanistycznym. Rzeźbiarskiej kreacji pomnika towarzyszy jednoczesne zagospodarowanie architektoniczne przestrzeni. Zagospodarowanie wnętrza urbanistycznego podporządkowuje je pełnieniu funkcji nośnika pamięci zbiorowej (np. Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach)
Wielkoprzestrzenne założenie pomnikowe - architektoniczne zagospodarowanie rozległej przestrzeni. Elementami układu kompozycyjnego są zarówno artefakty rzeźby (np. alegoryczne oznaczenie miejsca), jak i elementy architektoniczne (np. droga, dominanta, brama). Przykład: Pomnik Ofiar Obozu Zagłady w Treblince.

(…)

… polską wizję państwowości i umacniające tożsamość narodową na zasadzie gloryfikacji czynu zbrojnego lub pamięci narodowej martyrologii. Często są one jednak nieprawidłowo wkomponowane w sferę publiczną, co pięknym pomnikom odbiera na uroku i znaczeniu. Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, Jerzego Staniszkisa,odsłonięty w 1999 r., w pobliżu Sejmu RP, „abstrakcyjna kompozycja trzech…
…, wykreowana poprzez naniesienie w krajobraz miejski wizualnych nośników pamięci ( Trakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów w Warszawie).
Miejski park pamięci - zespół przestrzenny (architektoniczny lub urbanistyczny) będący pochodną parków tematycznych. W jednym kompleksie znajdują się różne elementy sztuki komemoratywnej: budynek muzealny, pomnik, miejsce kontemplacji i zadumy (Muzeum Powstania Warszawskiego
… na trawnikach okalających to miejsce.
Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie - pomnik króla Zygmunta III Wazy w Warszawie, na Starym Mieście, na placu Zamkowym, wzniesiony w latach 1643-1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locci i ConstantinoTencalli. Jest najstarszym świeckim pomnikiem w Warszawie[1].
Pomnik wzorowany jest na kolumnach wznoszonych w starożytnym Rzymie. Formą nawiązuje do kolumny Fokasa z 606 roku, a fundator chciał, by odjęła ona pierwszeństwo wspaniałości wszystkim rzymski monumentom. Na cokole zwieńczonym czterema spiżowymi orłami znajdują się cztery brązowe tablice z napisami w języku łacińskim, 8-metrowy trzon wykonany jest z granitu, a na szczycie znajduje się 275-centymetrowy brązowy posąg przedstawiający króla Zygmunta III Wazę z szablą w prawej i krzyżem w lewej…
… Małego Powstańca pomnik znajdujący się przy ulicy Podwale u zbiegu z ulicą Wąski Dunaj, przy zewnętrznym murze obronnym Starego Miasta w Warszawie. Upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Rzeźba z brązu przedstawia kilkuletniego chłopca w opadającym na czoło niemieckim hełmie z orzełkiem i biało-czerwoną opaską, za dużych butach i płaszczu oraz pistoletem przewieszonym przez ramię…
… jest Pomnik Jana Nowaka Jeziorańskiego (polityk, politolog, polski patriota, działacz społeczny, dziennikarz i żołnierz AK ) przy ulicy Czerniakowskiej  na Powiślu. w Warszawie, który prezentuje jego sylwetkę siedzącą na ławce . 19 października 2006 roku przed Biblioteką i Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego Władysław Bartoszewski z prezydentem Warszawy Kazimierzem Marcinkiewiczem dokonali…
… ElectioViritim (Wolnej Elekcji) na Woli, Stanisław Michalik, odsłonięty w 1997 r., granatowa kolumna zwieńczona koroną z brązu na dawnym Polu Elekcyjnym (teren 10 elekcji w latach 1572-1764), upamiętnia jedną z najważniejszych prerogatyw demokracji szlacheckiej jaką był bezpośredni wybór króla przez wszystkich członków szlacheckiego stanu. Niestety całą kompozycję zakłócają „nędzne budy” nie osłonięte…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz