Formy debaty społecznej

Nasza ocena:

5
Pobrań: 126
Wyświetleń: 1743
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Formy debaty społecznej - strona 1 Formy debaty społecznej - strona 2 Formy debaty społecznej - strona 3

Fragment notatki:



...Formy debaty publicznej i ich skuteczność ( na podstawie konkretnych dyskusji i sporów dotyczących konkretnych inwestycji lub rozwiązań przestrzennych).
Jezdnym z ważnych założeń demokracji jako systemu jest jej zdolność do budowania przestrzeni debaty publicznej, w której każdy ma głos, w której wszyscy dążą do wzajemnego porozumienia, która buduje dyskurs o sprawach istotnych dla społeczeństwa...

...Debata na temat pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie.
Jednym z ostatnio poruszanych tematów na forum miasta Krakowa jest budzący wiele emocji pomysł postawienia pomnika Ryszarda Kuklińskiego.
Zarys historyczny postaci Ryszarda Kuklińskiego.
Ryszard Kukliński urodził się w roku 1930 w rodzinie, w której pielęgnowano tradycje PPS-owskie. W wieku 17 lat wstąpił do wojska a trzy lata później został absolwentem Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.
W 1967 Kukliński został wysłany do Wietnamu, gdzie pełnił przez pół roku służbę. Następnie w roku 1972 zgłosił się do Amerykanów z propozycją współpracy...

...Wśród mieszkańców Krakowa przeprowadzono ankiety w sprawie lokalizacji pomnika, mieli oni do wyboru środek Placu Centralnego im. Ronalda Reagana, obszar pomiędzy Nowohuckim Centrum Kultury, a os. Centrum E, Parkiem Lotników - południowa strona al. Jana Pawła II, al. Róż - plac "ratuszowy" oraz plac im. Jana Nowaka Jeziorańskiego. W sumie oddano ponad 500 głosów, najwięcej, bo 124 mieszkańców wskazało na tę ostatnią propozycję, prawie sto głosów dostał Plac Centralny...

...Przez te kilka lat Rospuda z prawie nieznanej rzeki na Suwalszczyźnie stała się symbolem działań dla ochrony przyrody. I to nie tylko w Polsce, gdzie każde województwo miało już chyba swoją symboliczną Rospudę – tam, gdzie różnego rodzaju inwestycje zaplanowano na terenach objętych Naturą 2000...

Temat: Formy debaty publicznej i ich skuteczność ( na podstawie różnego rodzaju konkretnych dyskusji i sporów dotyczących konkretnych inwestycji lub rozwiązań przestrzennych).
Wstęp:
Jezdnym z ważnych założeń demokracji jako systemu jest jej zdolność do budowania przestrzeni debaty publicznej, w której każdy ma głos, w której wszyscy dążą do wzajemnego porozumienia, która buduje dyskurs o sprawach istotnych dla społeczeństwa. Rozwinięcie: 1.Dyskusje na temat postawienia pomnika Ryszarda Kuklińskiego na Placu Centralnym w Nowej Hucie.
2.Kontrowersyjny problem doliny Rospudy i obwodnicy w Augustowie.
Zakończenie:Rozwiązanie powyższych problemów i końcowe wnioski.
Bibliografia:
Serwis Urzędu Miasta Krakowa: http://www.dialogspoleczny.krakow.pl
List otwarty w sprawie pomnika R. Kuklińskiego: http://splot.art.pl/e-splot/347/list-otwarty-w-sprawie-pomnika-ryszarda-kuklinskiego-w-nowej-hucie-projekt-miejsk;http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,7723440,Kuklinski_i_cztery_pomniki_przyjete_w_trybie_pilnym.html
Strona poświęcona dolinie Rospudy: http://www.dolina-rospudy.pl/
Artykuł dotyczący doliny Rospudy: http://pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numery-archiwalne,2237,article,4238
5. Serwis Greenpeace: http://www.greenpeace.org
1.Debata na temat pomnika pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Krakowie.
Jednym z ostatnio poruszanych tematów na forum miasta Krakowa jest budzący wiele emocji pomysł postawienia pomnika Ryszarda Kuklińskiego.
Zarys historyczny postaci Ryszarda Kuklińskiego.Ryszard Kukliński urodził się w roku 1930 w rodzinie, w której pielęgnowano tradycje PPS-owskie. W wieku 17 lat wstąpił do wojska a trzy lata później został absolwe

(…)

… został zaocznie skazany w tajnym procesie przez Sąd Wojskowy na karę śmierci. W marcu 1990 r. kara śmierci została w ramach amnestii zamieniona na 25 lat więzienia.
W 1995 wyrok uchylono i Kuklińskiemu przywrócono stopień pułkownika, jednak sprawę skierowano ponownie do prokuratury wojskowej. W 1997 śledztwo umorzono, argumentując że działał w stanie wyższej konieczności. Według Leszka Millera rehabilitacja…
… o najbardziej strzeżonych tajemnicach Układu Warszawskiego. Polak współpracujący z CIA przekazał do USA ponad 35 tys. stron dokumentów. Dzięki Kuklińskiemu Amerykanie znali dokładnie plany wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, radzieckie plany wojny w Europie, plan przekazania Moskwie zwierzchnictwa nad wojskami Układu Warszawskiego w razie konfliktu z NATO, czy planowane lokalizacje ściśle tajnych bunkrów dowodzenia w Polsce, w Bułgarii i na terenie Rosji. Polski oficer przekazał też CIA dokumentację techniczną najnowszych systemów uzbrojenia, wdrażanych w armiach krajów Układu Warszawskiego.
W 1981 r. Ryszard Kukliński nabrał przekonania, że kontrwywiad jest coraz bliższy odkrycia jego związków z CIA. Pułkownik został wywieziony przez Amerykanów do Berlina, gdzie dołączyła do niego rodzina. Stamtąd razem…
…. Szczególnie należy docenić zasługi „Gazety Wyborczej” i jej dziennikarza, Adama Wajraka. Zarysował się też pewien „front medialny”, gdzie w obronę Rospudy zaangażowały się oprócz „Wyborczej”, m.in. „Dziennik”, TVN, Polsat i Radio Tok FM. Polskie społeczeństwo stanęło jak nigdy wcześniej w obronie przyrody. Kampania na rzecz ocalenia Doliny Rospudy stała się symbolem walki o naszą zagrożoną przyrodę. Poparcie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz