Stanisław Solski 1690 „Robotni ludzie dźwigają jako bydlęta, czego się z słusznym politowaniem napatrzył, zwłaszcza przy dozorcach niebacznych, którzy ludzi słabych i chorych zwykli nająć do dźwigania ciężarów srogich, nie dołożywszy słusznej liczby dźwigających...”
Ergon - praca
nomos - prawo, dziedzina
Prof. Wojciech Jastrzębowski 1857
„Nazwiskiem ergonomii, wziętym od wyrazu greckiego ergos i nomos oznaczamy naukę o pracy, czyli o używaniu nadawanych człowiekowi od stwórcy sił i zdolności”
Ergo nomia - umożliwia wykonanie pracy bez uciążliwości co powoduje wzrost jej wydajności. Przykładem może być optimum pracy w celu zwiększenia wydajności pracy - łopaty ergonomiczne Taylora.
Ergonomia rozszerzyła się po wojnie kiedy ludzie przyjęli, że rozwój techniki i współpracy z człowiekiem niemożliwa jest bez ergonomii.
POLSKIE TOWARZYTSKO ERGONOMICZNE (PTErg) Ergonomia - jest to nauka stosowana, zmierzająca do optymalnego dostosowania narzędzi, maszyn, urządzeń, technologii, organizacji; materialnego środowiska pracy oraz przedmiotów powszechnego użytku, do wymagań, potrzeb fizjologicznych, psychicznych i społecznych człowieka.
MIĘDZYNARODOWE TOWARZYSTWO ERGONOMICZNE (IER) Ergonomia - zajmuje się związkami zachodzącymi pomiędzy człowiekiem a jego zajęciem, sprzętem i otoczeniem (materialnym) w najszerszym znaczeniu, włączając w to prace, wypoczynek sytuację w domu i w podróży.
Działania ergonomiczne:
ergonomia koncepcyjna - etap przygotowania projektu
ergonomia korekcyjna - etap eksploatacji
Ergonom ia koncepcyjna - wprowadzenie zasad ergonomii w trakcie założeń, formułowania założeń i projektowania systemów.
Ergonomia korekcyjna - korekta warunków pracy na drodze modernizacji istniejących oraz pracujących maszyn i urządzeń, a także wprowadzenie elementów zabezpieczających ludzi przed niekorzystnymi wpływami środowiska pracy.
Nauki współtworzące ergonomię.
Nauki o człowieku:
fizjologia pracy,
psychologia pracy,
antropometria,
nauki medyczne.
Nauki techniczno-organizacyjne:
technika i technologia,
organizacja pracy,
nauka o jakości,
marketing.
Ergonomie:
warunków pracy - problematyka otoczenia i warunków pracy człowieka,
wyrobów - środka technicznego lub samego wyrobu.
Zadania ergonomii warunków pracy:
wykorzystanie pomiarów oraz określenie dopuszczalnych wartości (intensywności) czynników tworzących fizyczne, chemiczne i biologiczne środowisko pracy
(…)
…, zarówno na drodze badań diagnostycznych (określenie stanu istniejącego), jak i perspektywicznych (prognozowanie skutków w procesie projektowania systemu)
określenie sposobów eliminacji uciążliwości i zagrożeń powodowanych przez czynniki środowiskowe oraz realizacje projektów korygujących warunki pracy
Zadania ergonomii wyrobu:
dostosowanie obiektów technicznych do wymiarów i kształtów człowieka
zapewnienie funkcjonalności obiektu technicznego (np. sprawności, odpowiedzialności formy i funkcji, niezawodności, podatności na regulację i naprawy) łatwości likwidowania po zużyciu)
zabezpieczenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowania obiektu technicznego
eliminowanie negatywnego wpływu wyrobu na warunki środowiska człowieka
dbałość o estetykę kształtów i barw obiektu technicznego.
Korzyści wynikające…
… z urządzeniami technicznymi.
Straty wynikające z niską ergonomicznością obiektów technicznych:
straty bezpośrednie (ekonomiczne), których wielkość jest możliwa do określenia (mała wydajność i produkcja braków spowodowanych zmęczeniem, przemęczeniem, nadmiernym hałasem, złym oświetleniem, wysoką temperaturę, skutki wypadków przy pracy, choroby zawodowe zwolnienie lekarskie)
Straty pośrednie (ekonomiczne…
… wspomagające
Składowe procesu pracy:
obciążenie fizyczne
obciążenie psychiczne
metoda pracy
wyposażenie technologiczne
Sygnalizacja i sterowanie:
użyteczność sygnałów możliwość wykonania tych czynności
Materialne środowisko pracy:
hałas
oświetlenie
mikroklimat
Czynniki mierzalne i niemierzalne
Mierzalne - obiektywne (hałas, wibracje)
Niemierzalne - na podstawie oceny
PROCESY DIAGNOZOWANIA
Procedura…
… organizmu, niewyspanie, stan mięśni, zdrowie)
Czynniki psychologiczne: morale zawodowe, brak interesowania się pracą, znudzenie, zmartwienie, zagrożenie karą, Czynniki związane z sytuacją: oświetlenie, hałas, CO2 w atmosferze, temperatura, wilgotność, wibracje, przeciążenie.
Zmiany wpływające na człowieka w skutek oddziaływania czynnika powodują zmiany odwracalne (po krótkim czasie oddziaływania lub małym…
… i zalicza się do odpowiedniej grupy ciężkości pracy. Poziom wydatku energetycznego przy pracy fizycznej dynamicznej najczęściej bada się metodą chronometranowo-tabelarycznej
Chronometraż szczegółowy waloryzowanych czynności (chronometraż - czas trwania poszczególnych czynności)
Tabelaryczne - wydatki energetyczne poszczególnych czynności
n We(8h)=∑ Wei * t1 i=1 Wei - wydatek jednostkowy
t1 - czas jednostki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)