Encyklopedia rachunkowości - N

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 581
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - N - strona 1 Encyklopedia rachunkowości - N - strona 2 Encyklopedia rachunkowości - N - strona 3

Fragment notatki:

N   NACZELNY SĄD ADMINISTRACYJNY Został utworzony i rozpoczął działalność 1 września 1980 r. Jego zadaniem było pełnienie sądowej kontroli decyzji administracyjnych, początkowo tylko w 20 kategoriach spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych. Zakres kognicji NSA ulegał stałemu poszerzeniu wraz z rozwojem sądowej kontroli administracji (por. ustawa o NSA). Od 1 stycznia 2004 NSA: 1) rozpoznaje środki odwoławcze od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych; 2) podejmuje uchwały mające na celu wyjaśnienie przepisów prawnych, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych; 3) podejmuje uchwały zawierające rozstrzygnięcie zagadnień prawnych budzących poważne wątpliwości w konkretnej sprawie sądowoadministracyjnej; 4) rozstrzyga spory o właściwość między organami jednostek samorządu terytorialnego i samorządowymi kolegiami odwoławczymi; 5) rozpoznaje inne sprawy należące do właściwości NSA na mocy odrębnych ustaw.
Organizację NSA określa prawo o ustroju sądów administracyjnych. W skład NSA wchodzą: Prezes, wiceprezesi oraz sędziowie. Organami NSA są: Prezes NSA, Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA i Kolegium NSA. NSA ma siedzibę w Warszawie.
NSA dzieli się na trzy Izby. Izba Finansowa sprawuje nadzór nad orzecznictwem wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach zobowiązań podatkowych i innych świadczeń pieniężnych, do których mają zastosowanie przepisy podatkowe oraz o egzekucji świadczeń pieniężnych. Izba Gospodarcza sprawuje nadzór nad orzecznictwem wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach działalności gospodarczej, ochrony własności przemysłowej, budżetu, dewizowych, papierów wartościowych, bankowości, ubezpieczeniowych, ceł, cen, stawek taryfowych oraz opłat. Izba Ogólnoadministracyjna sprawuje nadzór nad orzecznictwem wojewódzkich sądów administracyjnych w sprawach niewymienionych wyżej, a w szczególności w sprawach z zakresu budownictwa i nadzoru budowlanego, zagospodarowania przestrzennego, gospodarki wodnej, ochrony środowiska, rolnictwa, leśnictwa, zatrudnienia, ustroju samorządu terytorialnego, gospodarki nieruchomościami, prywatyzacji mienia, powszechnego obowiązku wojskowego, spraw wewnętrznych, a także cen, opłat i stawek taryfowych, jeżeli są związane ze sprawami należącymi do właściwości tej Izby. Pracami każdej z Izb kieruje wiceprezes wyznaczony do pełnienia tej funkcji przez Prezesa NSA.
Cezary Kosikowski NADPŁACONY PODATEK DOCHODOWY Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego, podatek do zwrotu, powstaje wówczas, gdy księgowy wynik finansowy brutto skorygowany o wartości trwałych wyłączeń z podstawy opodatkowania jest niższy od dochodu do opodatkowania. W takiej sytuacji księgowy podatek dochodowy, liczony od księgowego wyniku finansowego, jest niższy od bieżącego zobowiązania podatkowego, liczonego od dochodu do opodatkowania. N.p.d. stanowi różnicę między tymi wielkościami. Jest to kwota, która wchodzi w skład podatku do zapłacenia za dany rok podatkowy, a która zgodnie z zasadami rachunkowości powinna obciążać wynik brutto w następnych okresach. Jest ona traktowana w bilansie jako długoterminowe rozliczenia międzyokresowe. Należy zauważyć, że występowanie n.p.d. jest przypadkiem charakterystycznym dla krajów o ostrym systemie fiskalnym, niehonorujących lub honorujących tylko częściowo fundamentalną dla rachunkowości zasadę ostrożności. W Polsce, jak dotychczas, system podatkowy wielu księgowych pozycji kosztów nie uznaje za koszty podatkowe np. większości

(…)

… właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego; 3) Przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd albo wyznaczony przez niego zastępca przewodniczącego; 4) Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów albo wyznaczony przez niego przedstawiciel.
W posiedzeniu Komisji z głosem doradczym uczestniczą: przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rzecznik Ubezpieczonych oraz Generalny Inspektor…
… rynkowe podobnych nieruchomości; ostatnie ceny z mniej aktywnego rynku takich samych nieruchomości; planowane zdyskontowane przepływy pieniężne związane z daną nieruchomością. Wartość godziwa n.i. nie jest jednoznaczna z tzw. wartością użytkową aktywów, chociaż ta ostatnia też jest oparta na bieżącym szacowaniu przyszłych przepływów pieniężnych związanych z użytkowaniem i późniejszym zbyciem aktywu…
… wyceny (np. projekcji zdyskontowanych przepływów pieniężnych)”.
Podobnie jak w odniesieniu do modeli wartości godziwej, przyjęta metoda ceny nabycia powinna obowiązywać daną n.i. do momentu jej zbycia lub likwidacji. Mimo oczywistej ułomności tej metody bilansowej wyceny n.i., trzeba zauważyć, że swoistym odpowiednikiem rynkowych korekt wartości godziwej jest w tej metodzie bieżąca stawka amortyzacyjna…
… oraz wykorzystywania n.k. zależy głównie od stosowanych modeli rachunku kosztów i przyjętych w tych modelach klasyfikowania i grupowania kosztów. Można wyróżnić w tym zakresie trzy podstawowe modele kalkulacyjne: rachunek kosztów pełnych, wykorzystujący podział kosztów działalności operacyjnej na bezpośrednie i pośrednie, przy czym sposób grupowania i kontroli kosztów pośrednich opiera się na „tradycyjnym…
…, a także od stopnia skomplikowania procesu wytwórczego. Niezależnie od modelu rachunku kosztów pierwsze z wymienionych kryteriów prowadzi do podziału na produkcję: masową, jednostkową oraz seryjną, zaś drugie kryterium - na produkcję prostą (jednofazową) oraz złożoną (wielofazową). Metody określania n.k. w rachunku kosztów pełnych wynikają ze sposobu grupowania kosztów działalności operacyjnej na bezpośrednie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz