Encyklopedia rachunkowości - B

Nasza ocena:

5
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1190
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Encyklopedia rachunkowości - B - strona 1 Encyklopedia rachunkowości - B - strona 2 Encyklopedia rachunkowości - B - strona 3

Fragment notatki:

B   BADANIE DOKUMENTÓW Dokonywane przez biegłego rewidenta obejmuje przede wszystkim dowody księgowe. W praktyce jest niemożliwe badanie wszystkich dokumentów i przeprowadzane jest ono jedynie w przypadkach niewielkiej ich liczby. Badanie większości pozycji sprawozdań finansowych wykonywane jest na podstawie wyrywkowego b.d. Badanie takie polega na tym, że procedury badania wiarygodności lub zgodności stosuje się do mniej niż 100% dokumentów, a więc jedynie do określonych elementów składowych zbiorowości, tzw. próby. Podstawowym problemem tego badania jest uzyskanie przeświadczenia, że zbadana próba dokumentów była wystarczająca, a więc uzyskano dostateczne dowody badania.
Wyrywkowe b.d. dzieli się na badania dokonywane na podstawie celowego lub przypadkowego doboru próby. Przy celowym doborze próby o wyznaczeniu dokumentów do badania decyduje biegły rewident. Podstawową wadą tego rodzaju badania jest niemożność rozciągnięcia wyników badania na całą zbiorowość dokumentów. Przy przypadkowym wyborze próby wszystkie pozycje wchodzące w skład zbiorowości mają identyczne szanse wybrania do próby metodą statystyczną, co pozwala uznać uzyskane dowody badania za charakteryzujące badaną zbiorowość dokumentów.
B.d. metodą statystyczną badania wyrywkowego jest celowe, gdy: zbiór obejmuje dużą liczbę dokumentów; przegląd analityczny nie dostarcza wystarczających dowodów badania; zbór obejmuje głównie dokumenty typowe. Korzyści ze stosowania statystycznych metod badania wyrywkowego to: możliwość racjonalnego doboru próby, wystarczalność dowodu badania, naukowa metoda uogólniania wyników badania.
W praktyce statystyczne metody badania wyrywkowego wspomagane są programami komputerowymi.
Piotr Rojek Zob. → Audyt; Audytor; Badanie ksiąg rachunkowych; Badanie wyrywkowe; Dowód księgowy.
BADANIE INWENTARYZACJI Prawidłowo przeprowadzona inwentaryzacja dostarcza głównych dowodów istnienia i prawidłowego wykazania posiadanych przez jednostkę aktywów i pasywów. Podstawowym celem b.i. jest wyrobienie sobie przez biegłego poglądu na temat rzeczywistego stanu aktywów i pasywów na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego. Realizacji tego celu ma służyć b.i. pod względem: kompletności i właściwego doboru sposobów inwentaryzacji, z uwzględnieniem terminowości i częstotliwości inwentaryzacji poszczególnych grup aktywów i pasywów; poprawności merytorycznej, tj. badaniu rzetelności przeprowadzonych spisów z natury w drodze obserwacji przebiegu spisu z natury, dokonania powtórnego spisu lub też przeprowadzenia kontroli merytorycznej arkuszy spisu z natury; poprawności formalnej, tj. sprawdzenia, czy rezultaty spisów z natury zostały zarejestrowane prawidłowo.
Udział biegłego rewidenta w inwentaryzacji. Udział biegłego rewidenta w inwentaryzacji przeprowadzonej w drodze spisu z natury inwentaryzacji składników majątkowych jest konieczny, jeżeli: wiarygodne ustalenie ich rzeczywistej ilości i przydatności gospodarczej w inny sposób nie jest możliwe; są one znaczące ze względu na wartość lub związane z nimi ryzyko nieprawidłowego określenia stanu aktywów lub kosztów jednostki; przeprowadzenie dodatkowego spisu byłoby niemożliwe lub nieracjonalne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz