Elementy zmienne świadczenia podatkowego-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy zmienne świadczenia podatkowego-opracowanie - strona 1 Elementy zmienne świadczenia podatkowego-opracowanie - strona 2 Elementy zmienne świadczenia podatkowego-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Elementy zmienne (konstrukcyjne) świadczenia podatkowego Zmienia się treść tych elementów, ale założenie jest niezmienne. Należą do nich podmiot, przedmiot, podstawa opodatkowania, stawka podatku. Niektórzy autorzy wymieniają także miejsce, termin i sposób świadczenia. ULGI: Należy od nich odróżnić ulgi w płatności podatków, związane z realizacją zobowiązania podatkowego, do których należą:
zaniechanie
umorzenie zobowiązania
odroczenie terminu płatności
rozłożenie płatności na raty
PODMIOT: Ten element odpowiada nam na pytanie - kto jest zobowiązany do świadczenia?
W starszej literaturze do podmiotów zalicza się: podatnika, płatnika i inkasenta. Należy też zwrócić uwagę na następców prawnych i osoby trzecie zobowiązane do spełnienia świadczenia obok podatnika. Regulacja tych kategorii podmiotów znajduje się w ordynacji podatkowej z 1997 r.
Podatnik: Definicja legalna : podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca z mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Definicja ta wykorzystuje elementy prawne: - określając status podmiotu (osoba fizyczna, prawna, jednostka)
- wiążąc fakt bycia podatnikiem z realizacją obowiązku podatkowego płynącego z ustawy podatkowej
W literaturze definiuje się podatnika za pomocą elementów charakterystycznych  jest to podmiot, który ponosi ekonomiczny ciężar świadczenia. Na podstawie tego kryterium wyróżniamy podatki: pośrednie (kto inny jest podatnikiem, a kto inny ponosi faktyczny ciężar  VAT, akcyza) i bezpośrednie (np. dochodowy).
Płatnik: Ustawa określa płatnika: osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Istotą bycia płatnikiem jest właściwie zastąpienie podatnika, ratio legis takiego rozwiązania:
- ustawodawca nie ma zaufania „czy wszyscy sobie poradzą”
- sprzyja powszechności opodatkowania
- ważne jest, aby podatki były stałym świadczeniem  osiąga się to przez zaliczki, w tym celu powołuje się płatnika. Płatnik to instytucja związana głównie z podatkiem dochodowym, występuje także w podatku od spadków i darowizn  notariusz. Także w podatku od czynności cywilnoprawnych. Płatnicy są zobowiązani ustawowo, ale otrzymują za swoje obowiązki zryczałtowane wynagrodzenie. Ponoszą jednak osobistą odpowiedzialność całym swoim majątkiem za wykonanie obowiązków obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz