Elementy tektoniki

Nasza ocena:

5
Pobrań: 483
Wyświetleń: 3080
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy tektoniki - strona 1 Elementy tektoniki - strona 2 Elementy tektoniki - strona 3

Fragment notatki:

Położenie warstwy geologicznej w przestrzeni określa się za pomocą biegu i upadu .
Bieg warstwy jest to linia przecięcia powierzchni stropowej lub spągowej z płaszczyzną poziomą. Kierunek biegu określa kąt zawarty między kierunkiem północy a liną biegu mierzony zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Upad warstwy jest to odchylenie od jej płaszczyzny poziomej mierzone w stopniach od 0 0 do 90 0 .
Warstwy geologiczne mogą leżeć zgodnie jedna nad drugą lub też niezgodnie. Rysunek a) i b) przedstawiają przykłady warstw które leżą niezgodnie (nierównolegle).
Fałd to deformacja tektoniczna polegająca na wygięciu plastycznym warstw skalnych bez przerwania ich ciągłości, powstała na skutek fałdowania. Składa się z antykliny i synkliny . Antyklina - wypukła część fałdu, której wnętrze zbudowane jest ze skał starszych, na zewnątrz zaś (na tzw. skrzydłach ) występują skały coraz młodsze. Proste normalne w stosunku do płaszczyzn odpowiadających poszczególnym warstwom skalnym tworzą w antyklinie wiązkę rozbieżną. Synklina - wklęsła część fałdu- w jądrze synkliny znajdują się warstwy najmłodsze, a na zewnątrz (na tzw. skrzydłach ) najstarsze.
Uskok to struktura tektoniczna powstała w wyniku rozerwania mas skalnych i przemieszczenia ich wzdłuż powstałej powierzchni (lub wąsk iej strefy zniszczenia), zwanej powierzchnią uskoku (lub strefą uskokową) Poniżej przedstawiono obraz niektórych struktur tektonicznych na mapach przy założeniu, że struktury te są przecięte płaską poziomą powierzchnią terenu.
Monoklina przedstawia się jako szereg równolegle do siebie występujących wychodni coraz to młodszych warstw.
Antyklina na mapie daje obraz powtarzających się równoległych wychodni warstw, od najstarszej w środku do coraz młodszych na skrzydłach. W synklinie obraz jest odwrotny.
Symbole graficzne na mapach:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz