Elementy przedmiotowo istotne umowy spółki cywilnej-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1505
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy przedmiotowo istotne umowy spółki cywilnej-opracowanie - strona 1 Elementy przedmiotowo istotne umowy spółki cywilnej-opracowanie - strona 2 Elementy przedmiotowo istotne umowy spółki cywilnej-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Elementy przedmiotowo istotne umowy spółki cywilnej 1. określenie celu dla jakiego spółka jest tworzona - ma być to cel gospodarczy, który nie jest równoznaczny z celem zarobkowym. Celem gospodarczym będzie również cel w postaci zaoszczędzenia kosztów. 2. oznaczenie sposobu współdziałania - w szczególności współdziałanie może polegać na wniesieniu wkładów. Sformułowanie w szczególności oznacza, iż nie zawsze wspólnik musi się zobowiązać do wniesienia do spółki wkładu. W doktrynie dopuszcza się tzw. spółki bezwkładowe, gdzie wspólnicy nie dają w ogóle żadnego wkładu. W praktyce, zawsze jednak pojawia się wkład. Wkładem może być oprócz pieniędzy, praca i usługi świadczone na rzecz spółki. Strony w umowie muszą oznaczyć sposób w jaki będą działały, po to by zrealizować cel, jaki sobie wcześniej wyznaczają. 3. minimalna treść umowy spółki cywilnej - wspólnicy będą opisywali szczegółowo prowadzenie spraw spółki i reprezentację, zyski, kwestie związane z rozliczeniem na wypadek ustąpienia wspólnika lub rozwiązania spółki. Umowa spółki winna być stwierdzona pismem - jest to forma ad probationem (zastrzeżona dla celów dowodowych), jednak równie skutecznie można zawrzeć umowę spółki cywilnej w formie ustnej. Dopuszczalne jest zawarcie umowy spółki cywilnej poprzez czynności konkludentne - spółka dorozumiana.
Czasem rodzaj wkładu do spółki wymusza formę umowy spółki - np. wniesienie do spółki nieruchomości powoduje konieczność zawarcia umowy spółki w formie aktu notarialnego. 4. wkłady do spółki : - gotówka, - rzeczy - prawo własności rzeczy, ruchomości, nieruchomości. W umowie wspólnicy będą jednak decydowali czy wspólnik daje rzecz na własność (przenosi własność), czy oddaje rzecz do używania. Zatem przedmiotem wkładu może być również oddanie rzeczy do używania, do korzystania. Konsekwencje: w przypadku gdy wspólnik wnosi rzecz na własność, współwłaścicielami rzeczy stają się wszyscy wspólnicy spółki,
w przypadku gdy wspólnik oddaje rzecz do korzystania, nadal wspólnik który był właścicielem pozostaje właścicielem rzeczy, a spółka (pozostali wspólnicy) uzyskuje prawo do korzystania z rzeczy.
- wierzytelności, - prawo do zorganizowanego zespołu- np. przedsiębiorstwo (w znaczeniu przedmiotowym art.55 1 KC) jako wkład do s.c.,
- papiery wartościowe,
- praca i usługi świadczone na rzecz spółki
Z wkładów wspólników powstaje majątek, który objęty jest współwłasnością łączną wszystkich wspólników. Jaki jest termin wniesienia wkładu do spółki przez wspólnika? O terminie wniesienia wkładu decydują wspólnicy o umowie spółki - termin ten powinien być wskazany w umowie spółki. Jeśli termin nie został oznaczony, a wkładem jest świadczenie wspólnika, stosujemy przepisy ogólne KC, stanowiące, iż jeśli termin spełnienia świadczenia nie został określony, to powinno się wyznaczyć wspólnikowi termin do wniesienia wkładu. Wtedy wspólnik powinien w wyznaczonym terminie wnieść wkład, jeśli uchybi temu terminowi, wspólnicy mogą dochodzić tego zobowiązania do wniesienia wkładu do spółki.

(…)

… od wszystkich wspólników. Wierzyciel, który pozywa wszystkich wspólników s.c., uzyska wyrok na wszystkich wspólników s.c. Po nadaniu klauzuli wykonalności, wierzyciel zdecyduje z czego będzie chciał dochodzić swego roszczenia i będzie mógł prowadzić egzekucję z majątku objętego współwłasnością łączną (wspólnego spółki) - art.778 KPC. Zatem, do tego aby prowadzić egzekucję z majątku wspólnego, potrzebny jest tytuł egzekucyjny przeciwko wszystkim wspólnikom!
Gdy wierzyciel pozwie jednego czy też dwóch ze wspólników, uzyska wyrok na wspólników, przy czym nie będzie mógł prowadzić egzekucji z majątku wspólnego, będzie mógł zaspokajać się z majątku osobistego wspólnika.
6. prowadzenie spraw spółki i reprezentacja
Pojęcie - prowadzenie spraw spółki - to podejmowanie decyzji wewnątrz spółki pomiędzy wspólnikami.
Pojęcie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz