Elementy konstrukcyjne z drewna litego - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1120
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Elementy konstrukcyjne z drewna litego - wykład - strona 1 Elementy konstrukcyjne z drewna litego - wykład - strona 2 Elementy konstrukcyjne z drewna litego - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Elementy konstrukcyjne z drewna litego
Drewno konstrukcyjne otrzymuje się w wyniku obróbki tartacznej lub ciesielskiej pni ściętych drzew. Schemat obrazujący możliwości przeróbki kłód drzewnych na materiały konstrukcyjne przedstawiono na (rys. 3.11). Kłody drewna mają zazwy­czaj długość 2 -i- 9 (12) m oraz średnicę do 45 cm.
Surowcem wyjściowym do produkcji materiału drzewnego jest drewno okrągłe (okrąglaki), czyli część pnia drzewa pozbawionego wierzchołków i gałęzi. Okrągla­ki są poddawane obróbce mechanicznej (przetarciu podłużnemu), w wyniku czego uzyskuje się tarcicę. W zależności od fragmentu przekroju poprzecznego, z którego tarcica pochodzi, rozróżnia się materiał główny i materiał boczny (rys. 3.12). Mate riał główny - zawierający rdzeń zamknięty lub otwarty - nazywa się materiałem rdzeniowym. Materiał rdzeniowy jest poddawany najczęściej dalszej obróbce [25].
Drewno okrągłe (z wyjątkiem pali) jest zazwyczaj płazowane (dwu- lub cztero­stronnie). Dopuszcza się oflisy (rys. 3.13). Jeżeli spełniony jest warunek: cn + dn

(…)

… do wykonywania kleszczy i stężeń. Drewno spłazowane stosuje się dla belek wielokrotnych i zespolonych jako dźwigary, oczepy, podwaliny, legary oraz poprzecz-nice (rys. 3.14) [208].
Każda tarcica powinna mieć obrobione piłą minimum dwie płaszczyzny i czoła. Ze względu na sposób obróbki lub przeznaczenie tarcicę dzieli się na podsta­wowe grupy asortymentowe. Są to [25]:
• nieobrzynane materiały tarte…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz