To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Właściwości mechaniczne drewna
Uwagi wstępne
Ze względu na anizotropowość drewna, charakterystyki wytrzymałościowe określa się oddzielnie dla kierunku wzdłuż włókien, prostopadle do nich i ukośnie do nich. Uwzględnia się także kierunek poprzeczny, styczny i promieniowy w stosunku do słojów przekroju poprzecznego drzewa.
Rozrzuty wyników badań wytrzymałości drewna są spowodowane m. in. obecnością naturalnych wad drewna, takich jak: sęki, zgnilizna twarda, otwory po owadach, skręt włókien, pęknięcia. Wytrzymałość drewna zależy od wielu czynników, z których najważniejszymi są: kierunek działania siły względem włókien, wilgotność drewna oraz rodzaj obciążenia. Od tych samych parametrów zależy współczynnik sprężystości drewna oraz wartość odkształcenia postaciowego.
Przy opisywaniu cech wytrzymałościowych drewna rozróżnia się wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, ścinanie i docisk miejscowy. Ponadto określa się wytrzymałość doraźną, długotrwałą i zmęczeniową.
Na rys. 3.4 [3] pokazano wpływ wilgotności drewna na jego wytrzymałość. Największy wpływ mają zmiany wilgotności na wytrzymałość przy zginaniu i ściskaniu wzdłuż włókien. Wytrzymałość drewna zależy także od czasu trwania obciążenia. Natomiast na rys. 3.5 pokazano wpływ podwyższonej temperatury, dla różnej wilgotności drewna, na wytrzymałość drewna w innych stanach pracy elementu.
W tablicy 3-3 podano właściwości mechaniczne drewna krajowego przy wilgotności 15% [16], [17], [31]
Biorąc pod uwagę właściwości wytrzymałościowe drewna wprowadzono pojęcie Masy drewna oznaczając ją literą K (według normy PN-92/S-10082) [208] lub C i D (według normy PN-EN 338 [235], Określa się ją na podstawie wytrzymałości charakterystycznej drewna na zginanie w MPa przy wilgotności 15%. W następnych rozdziałach przedstawiono różne właściwości mechaniczne drewna w zależności od jego klasy.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)