To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rodzaje wytrzymałości drewna
Wytrzymałość doraźna na rozciąganie
Wytrzymałość na rozciąganie drewna (bez wad) wzdłuż włókien wynosi około 100 MPa i jest prawie 10-krotnie większa od wytrzymałości na rozciąganie w poprzek drewna. Wytrzymałość na rozciąganie drewna jest dość wysoka, najwyższa spośród innych mechanicznych właściwości drewna. Granica proporcjonalności dla drewna iglastego wynosi około 0,80, a dla liściastego 0,70 wytrzymałości doraźnej na rozciąganie wzdłuż włókien. Wytrzymałość na rozciąganie w poprzek włókien jest bardzo mała i wynosi dla drewna sosnowego w kierunku promieniowym około 2,4%, a w kierunku stycznym około 4,1% wytrzymałości na rozciąganie wzdłuż włókien [17], [132].
W stosowanych w budownictwie gatunkach drewna wytrzymałość ta ulega zmniejszeniu z uwagi na sęki i odchylenia włókien od przebiegu prostoliniowego.
Wytrzymałość doraźna przy zginaniu
Średnia wytrzymałość drewna sosnowego przy zginaniu o wilgotności 15% wynosi około 75 MPa i jest w przybliżeniu dwukrotnie wyższa niż wytrzymałość na ściskanie oraz pośrednia między wytrzymałością na ściskanie i rozciąganie wzdłuż włókien [16], [17], [31]. Należy pamiętać, że próbki które są badane zgodnie z wymogami normy są małe i bez wad. Uzyskane wyniki są więc znacznie zawyżone w stosunku do wytrzymałości rzeczywistych elementów drewnianych. Z tego powodu konieczne jest równoczesne badanie normowych próbek bez wad oraz elementów stosowanych w praktyce. W badaniach belek w skali naturalniej zaleca się np. przy rozpiętości podporowej / = 4,50 m przyjąć ich wysokości h od 1/15 do 1/11 rozpiętości (11
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)