Fragment notatki:
Stosowanie zasad zarządzania środowiskowego staje się nie tylko wyrazem ekologicznej świadomości przedsiębiorców, lecz także instrumentów walki konkurencyjnej. Posiadanie i stosowanie systemów środowiskowych polepsza znaczenie wizerunek firmy i ułatwia kreowanie pozycji rynkowej.
Społeczeństwa rozwiniętych państw o wysokiej kulturze przemysłowej w coraz większym stopniu zwracają uwagę na rodzaj stosowanych opakowań, na możliwość stosowania recyklingu, na ograniczenie szkodliwego wpływu emisji, ścieków a nawet hałasu. Orientacja konsumentów w kierunku zdrowych i bezpiecznych produktów stawia pozostałych wytwórców w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymusza także z ich strony działania korzystne dla środowiska.
Przepisy SZS opierają się na przekonaniu, że właściwe zarządzanie środowiskowe jest kluczem do polepszenia zarówno stanu środowiska jak i podniesienia wyników finansowych przedsiębiorstwa.
Celowe fundusze ekologiczne są to fundusze tworzone z wpłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska i wprowadzenie w nim zmian oraz z opłat za wyłączenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, a także z kar za nie przestrzeganie wymagań ochrony środowiska oraz innych wpływów, między innymi za żeglugę i spław oraz wydobycie kruszywa i piasku z wód, zwroty dotacji i pożyczki oraz odsetki.
Środki funduszów przeznaczone są na finansowanie w całości lub w części działalności związanej z ochroną środowiska i gospodarką wodną.
Celowe fundusze środowiskowe to:
· Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
· Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej
Gr.1 1. w Polskiej Strefie na Baltyku wydobywana jest ropa. Wydobywa firma BP wynajmujac platforme wiertnicza od firmy TO. Doszlo do awarii instalacji i ropa wylewa sie do morza. Nie bylo bledów w eksploatacji. Kogo i o co oskarzy prokuratura w Gdansku? 2. uzasadnic ze SzS zwiekszaja konkurencyjnosc firm -
Systemy zarządzania środowiskowego jako koncepcja osiągania przewagi konkurencyjnej Stosowanie zasad zarządzania środowiskowego staje się nie tylko wyrazem ekologicznej świadomości przedsiębiorców, lecz także instrumentów walki konkurencyjnej. Posiadanie i stosowanie systemów środowiskowych polepsza znaczenie wizerunek firmy i ułatwia kreowanie pozycji rynkowej.
Społeczeństwa rozwiniętych państw o wysokiej kulturze przemysłowej w coraz większym stopniu zwracają uwagę na rodzaj stosowanych opakowań, na możliwość stosowania recyklingu, na ograniczenie szkodliwego wpływu emisji, ścieków a nawet hałasu. Orientacja konsumentów w kierunku zdrowych i bezpiecznych produktów stawia pozostałych wytwórców w trudnej sytuacji ekonomicznej i wymusza także z ich strony działania korzystne dla środowiska.
Przepisy SZS opierają się na przekonaniu, że właściwe zarządzanie środowiskowe jest kluczem do polepszenia zarówno stanu środowiska jak i podniesienia wyników finansowych przedsiębiorstwa. Wdrożenie SZS pozwala na utrzymanie w grupie przedsiębiorstwa reprezentujących standardy światowe, a w niedalekiej przyszłości może się okazać , że system zarządzania środowiskowego lub zintegrowane systemy zarządzania, obejmujące zagadnienia jakości oraz ochrony środowiska, będą decydowały o istnieniu firmy na rynku. Firma posiadająca system zarządzania środowiskowego spełnia wymagania klientów, którzy będą kupować wyłączenie artykuły bądź usługi wyprodukowane w warunkach zapewniających dbałość o środowisko a także przez tych producentów, którzy implementowali system za
(…)
… stosuje następujące formy wspierania przedsięwzięć środowiskowych
Pożyczki preferencyjne
Dotacje
Dopłaty do kredytów preferencyjnych udzielonych przez Bank Ochrony Środowiska SA
Inwestycje kapitałowe
Podstawową formą finansowanie projektów w zakresie ochrony środowiska przez NF są pożyczki udzielania na preferencyjnych warunkach. Ich istotą jest przyznanie preferencyjnego oprocentowani, stosowanie okresy…
… jako jakości.
Innym dokumentem, w którym wcześniej zwrócono uwagę na BAT, jest „ II polityka ekologiczna państwa”.
Określono w niej, iż podstawowym zadaniem polityki ekologicznej Polski jest zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń i innych uciążliwości to jest działanie na rzecz przebudowy modelu produkcji konsumpcji w kierunku zmniejszania presji na środowisko, w szczególności poprzez stosowanie najlepszej dostępnej techniki.
Drugim ważnym zadaniem jest stosowanie zintegrowanego podejścia do ograniczania i likwidacji zanieczyszczeń i zagrożeń, zgodnie z zaleceniami dyrektywy Rady 96/61/WE. Implementacja zapisów płynących z dyrektywy IPPC, wymuszających modernizację zakładów oraz usprawnienia metod zarządzania, może oznaczać, że brak pozwolenia zintegrowanego.
3. Wymienic zadanie polityki ekologicznej panstwa wg drugiej ustawy o polityce ekologicznej panstwa Polityka ekologiczna państwa
Polityka ekologiczna państwa oznacza działalność państwa, której celem jest racjonalne korzystanie z zasobów i walorów środowiska, w szczególności przyrodniczego, jego ochrona i kształtowanie, oparte na zasadach rozwoju zrównoważonego. Oparta jest na następujących zasadach: materialnej odpowiedzialności sprawcy…
… umowach międzynarodowych Polski z krajami wierzycielskimi, w oparciu o PROTOKÓŁ o redukcji i reorganizacji zadłużenia RP , podpisany w dniu 21 kwietnia 1991 roku z Klubem Paryskim. gr. 2 u 1. w Polskiej Strefie na Baltyku wydobywana jest ropa. Wydobywa firma BP wynajmujac platforme wiertnicza od firmy TO. Doszlo do awarii instalacji i ropa wylewa sie do morza, w wyniku nieprawidlowej eksploatacji…
… lub zapobiegania emisji zanieczyszczeń z zyskami jakie można osiągnąć poprzez zmniejszenie szkód powodowanych w środowisku.
Na grunt prawodawstwa w Polsce standard BAT został przeniesiony w ustawie Prawo ochrony środowiska.
Zdefiniowano tutaj pojęcie najlepszej dostępnej techniki - jest to najbardziej efektywny oraz zaawansowany poziom rozwoju technologii i metod prowadzenia danej działalności, wykorzystywany…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)