Dźwignia finansowa - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 434
Wyświetleń: 1729
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Dźwignia finansowa - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Dźwignia finansowa - instrument finansowy wykorzystywany przez podmioty w celu zwiększenia zyskowności. Dźwignia finansowa ma sens wtedy kiedy dofinansowując podmiot kapitałem obcym możemy liczyć na zwiększenie zysków przynajmniej w stopniu pozwalającym na spłatę kosztów pozyskania kapitału. Inaczej mówiąc podmiot osiąga korzyści z dźwigni finansowej, gdy koszt kapitałów obcych jest niższy od rentowności jego majątku.     
DFL =     %Dr / % D EBIT lub
DFL =     EBIT (0) / EBIT (0) - O (d)
gdzie: DFL - stopień dźwigni finansowej
% D r - procentowy przyrost rentowności kapitału
własnego,
% D EBIT - procentowy przyrost zysku operacyjnego (przed
spłatą odsetek i opodatkowaniem)
EBIT (0) - poziom zysku przed spłatą odsetek i
opodatkowaniem według stanu bazowego
O (d) - odsetki od kapitału obcego
Stopień dźwigni finansowej uzależniony jest od struktury kapitału, stopy oprocentowania kapitału obcego oraz wielkości zysku przed spłatą odsetek i opodatkowaniem. Zjawisko dźwigni operacyjnej polega na tym, że każdy przyrost wielkości sprzedaży powoduje ponadproporcjonalny przyrost zysku. Ilustracją wpływu zmian poziomu sprzedaży na poziom zysku jest stopień dźwigni operacyjnej który opisuje formuła: DOL = % D EBIT / %D S
gdzie: DOL - stopień dzwigni operacyjnej,
%D EBIT - procentowy przyrost zysku operacyjnego tzn.
przed spłatą odsetek i opodatkowaniem,
%D S - procentowy przyrost sprzedaży netto
Dźwignia operacyjna określa, w jakim stopniu jednoprocentowa zmiana przychodu ze sprzedaży wpływa na zmianę zysku operacyjnego. Stopień dźwigni operacyjnej zależy od rentowności sprzedaży, a także od struktury kosztów. Dźwignia operacyjna znajduje zastosowanie m.in. w prognozowaniu przyszłych wyników przedsiębiorstwa. Dźwignia operacyjna równa np. 2 oznacza, iż wzrost sprzedaży o 1% powoduje wzrost zysku operacyjnego (EBIT) o 2%.
Im większy udział kosztów stałych w przedsiębiorstwie, tym mocniejszy wpływ dźwigni operacyjnej na wynik przedsiębiorstwa. Dążenie do maksymalnego wykorzystania efektu dźwigni finansowej wiąże się z coraz wyższym ryzykiem. Nadmierny poziom kapitałów obcych może bowiem spowodować utratę kontroli nad firmą a czasem prowadzić do jej upadłości.
Dźwignia łączna (połączona, całkowita) jest iloczynem dźwigni finansowej i dźwigni operacyjnej i określa stopień ryzyka operacyjnego i finansowego przedsiębiorstwa. DTL = DFL * DOL Jeżeli dźwignia wynosi np. 3, to znaczy, że wzrost sprzedaży o 1% powoduje wzrost zysku o 3%.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz