Działalność państw na rzecz ułatwień granicznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działalność państw na rzecz ułatwień granicznych - strona 1 Działalność państw na rzecz ułatwień granicznych - strona 2

Fragment notatki:

Działalność państw na rzecz ułatwień granicznych w międzynarodowym RT - polityka paszportowa Na początku 1950 roku zniesiono obowiązek paszportowy i zezwolono obywatelom Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji na wjazdy i wyjazdy przez wszystkie granice na podstawie dowodów tożsamości.
W 1960 roku państwa Beneluksu doprowadziły do stworzenie tzw. zintegrowanego turystycznie obszaru dla obywateli państw trzecich (turysta po przekroczeniu zewnętrznych granic państw tego obszaru może swobodnie, bez kontroli przekraczać ich granice państwowe). Dotyczyło to jednak tylko tych osób, które otrzymały wizę wjazdową do któregokolwiek z państw Beneluksu, lub obywateli państw, które zawarły umowę z jednym z krajów Beneluksu o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego i paszportowego w podróżach między obu państwami.
*Podobne rozwiązania dotyczące integracji turystycznej zostały przyjęte przez kraje skandynawskie (Danię, Szwecję, Norwegię i Finlandię).
*W latach 1947-50 państwa skandynawskie zawarły porozumienia dwustronne o wzajemnym zniesieniu obowiązku wizowego z Belgią, Francją, Holandią, Nową Zelandią, Szwajcarią, Wielką Brytanią, Włochami.
*Z USA, Kanadą i Australią zostały zwarte dwustronne porozumienia o zniesieniu wobec ich obywateli obowiązku wizowego z jednoczesnym zniesieniem opłat za uzyskiwanie wizy przez obywateli państw skandynawskich przez te 3 państwa.
*W odniesieniu do państw trzecich państwa skandynawskie nie zrezygnowały z wymogu posiadania paszportu.
W 1957 roku między Danią, Finlandią, Norwegią i Szwecją została podpisana umowa dotycząca międzynarodowego RT w sprawie zniesienia kontroli paszportowej na granicach wewnętrznych państw nordyckich.
*Znoszenie obowiązku posiadania paszportu w czasie przekraczania granicy odbywa się na podstawie bardzo szczegółowych międzynarodowych umów dwustronnych oraz wielostronnych.
*Charakterystyczną cechą umów znoszących obowiązek paszportowy było dotychczas to, ż zawierane były przez państwa leżące w jednym regionie geograficznym i należące do tego samego systemu politycznego.
*Jest zasadą, że zniesienie posiadania paszportu ma zastosowanie w doniesieniu do podróży obejmującej całe terytorium państwa pobytu, lub też grupy państw, które podpisały odpowiednie umowy wielostronne.
*W umowach dotyczących znoszenie paszportu powszechnie przyjmuje się, że okres pobytu nie powinien przekraczać trzech miesięcy, a więc liberalizacja ma zastosowanie w praktyce tylko do podróży turystycznych.
*Zniesienie paszportu nie oznacza wcale, że dokument ten stracił swoje znaczenie. Zmienił się jedynie zakres jego zastosowania.
*Dawniej był podstawowym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz