Działalność gospodarcza. Reglamentacja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1197
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działalność gospodarcza. Reglamentacja - strona 1 Działalność gospodarcza. Reglamentacja - strona 2

Fragment notatki:


Rozdział VIII Działalność gospodarcza. Reglamentacja Reglamentacja działalności gospodarczej sprowadza się do ograniczenia swobody tej działalności za pomocą środków prawnych Reglamentacja działalności gospodarczej ma długą historię Ograniczenia administracyjno-prawne działalności gospodarczej były różnie kształtowane i zależały głównie od ustroju państwa. w państwie feudalnym ograniczenia wynikały z korporacyjnego prawa celnego, w państwie liberalnym kształtowano zasadę wolności przemysłowej, w okresie dwudziestolecia międzywojennego obowiązywało rozporządzenie Prezydenta RP z 7 06 1927 r o prawie przemysłowym, które wskazywało, ze prowadzenie przemysłu jest wolne i dozwolone każdemu. Ograniczenia wyni­kały z przepisów celnych, podatkowych, sanitarnych, budowlanych, itd., w okresie powojennym miała miejsce nacjonalizacja przemysłu i wprowadze­nie gospodarki uspołecznionej Gospodarka prywatna stanowiła ułamek dzia­łalności ogólnej działalności gospodarczej Podmioty uspołecznione korzystały z wszelkich preferencji, z chwilą wejścia w życie ustawy z 19 11 1999 r Prawo o działalności gospo­darczej i ustawy z 23.12 1988 r. o działalności gospodarczej sytuacja uległa radykalnej zmianie. Ustaliła ona bowiem zasady wolności gospodarczej, w myśl której „podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu z zachowaniem warunków określonych przepi­sami prawa „Zasada ta wynika również z Konstytucji RP, w myśl której Rzeczpospolita gwarantuje swobodę działalności gospodarczej, bez względu na formę własności Ograniczenie jej może nastąpić tylko w ustawie” Naru­szenie tej wolności może być przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjne­go Zasada wolności gospodarczej jest odpowiednikiem wolności przemysło­wej z okresu międzywojennego 2 lipca 2004 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o swobodzie działalności gospodarczej Ma ona na celu dostosowanie polskiego prawa do prawa Unii Euro­pejskiej w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej Ustawa weszła w życie (z pewnymi wyjątkami) w sierpniu 2004 r. Ustawa z 2 07 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: zawiera pojęcie działalności gospodarczej, określa warunki jej podejmowania i zakończenia, wdraża zasadę zakazu dyskryminacji ze względu na narodowość w odniesie­niu do podejmowania działalności gospoda. wprowadza nową zasadę skierowaną do organów administracji publicznej w zakresie wydawania decyzji w sprawie działalności gospodarczej, która po­ lega na tym, ze organ administracji publicznej nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej przez określoną osobę od spełniania dodatkowych warunków,

(…)

… tej działalności. Prawo działalności gospodarczej wymienia 6 dziedzin wymagających koncesji Są to:
-ochrona osób i mienia,
-przewóz lotniczy,
-rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych,
-poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin i ich wydobywanie, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ustawa wprowadza przetarg na udzielenie koncesji w miejsce rozprawy admi­nistracyjnej.
Ustawa wskazuje na instytucie promesy, tj. przyrzeczenia przez organ wyda­nia pozytywnej decyzji o udzieleniu koncesji, którą można traktować jako swoistą de­cyzję w rozumieniu Kpa.
W postępowaniu dot. tej ustawy stosuje się Kpa, o ile przepisy ustawy i innych ustaw nie stanowią inaczej.
Wydawanie zezwoleń na działalność gospodarczą:
Większość…
… wymagania regulujące dany typ zezwolenia. Organ udzielający zezwolenia może kontrolować działalność w zakresie, jakim ona wynika z udzielonego zezwolenia.
Organ w określonych ustawowo przypadkach może cofnąć zezwolenie. Może też zmienić decyzję w trybie Kpa. Zezwolenie wydaje się z reguły na czas oznaczo­ny. Można jednak wydać na czas nieoznaczony.
Można także ubiegać się o promesę zezwolenia o skutkach…
… tej działalności. Prawo działalności gospodarczej wymienia 6 dziedzin wymagających koncesji Są to:
-ochrona osób i mienia,
-przewóz lotniczy,
-rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych,
-poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin i ich wydobywanie, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ustawa wprowadza przetarg…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz