To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Rozdział VIII Działalność gospodarcza. Reglamentacja Reglamentacja działalności gospodarczej sprowadza się do ograniczenia swobody tej działalności za pomocą środków prawnych Reglamentacja działalności gospodarczej ma długą historię Ograniczenia administracyjno-prawne działalności gospodarczej były różnie kształtowane i zależały głównie od ustroju państwa. w państwie feudalnym ograniczenia wynikały z korporacyjnego prawa celnego, w państwie liberalnym kształtowano zasadę wolności przemysłowej, w okresie dwudziestolecia międzywojennego obowiązywało rozporządzenie Prezydenta RP z 7 06 1927 r o prawie przemysłowym, które wskazywało, ze prowadzenie przemysłu jest wolne i dozwolone każdemu. Ograniczenia wynikały z przepisów celnych, podatkowych, sanitarnych, budowlanych, itd., w okresie powojennym miała miejsce nacjonalizacja przemysłu i wprowadzenie gospodarki uspołecznionej Gospodarka prywatna stanowiła ułamek działalności ogólnej działalności gospodarczej Podmioty uspołecznione korzystały z wszelkich preferencji, z chwilą wejścia w życie ustawy z 19 11 1999 r Prawo o działalności gospodarczej i ustawy z 23.12 1988 r. o działalności gospodarczej sytuacja uległa radykalnej zmianie. Ustaliła ona bowiem zasady wolności gospodarczej, w myśl której „podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa „Zasada ta wynika również z Konstytucji RP, w myśl której Rzeczpospolita gwarantuje swobodę działalności gospodarczej, bez względu na formę własności Ograniczenie jej może nastąpić tylko w ustawie” Naruszenie tej wolności może być przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego Zasada wolności gospodarczej jest odpowiednikiem wolności przemysłowej z okresu międzywojennego 2 lipca 2004 r. została uchwalona przez Sejm ustawa o swobodzie działalności gospodarczej Ma ona na celu dostosowanie polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej Ustawa weszła w życie (z pewnymi wyjątkami) w sierpniu 2004 r. Ustawa z 2 07 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej: zawiera pojęcie działalności gospodarczej, określa warunki jej podejmowania i zakończenia, wdraża zasadę zakazu dyskryminacji ze względu na narodowość w odniesieniu do podejmowania działalności gospoda. wprowadza nową zasadę skierowaną do organów administracji publicznej w zakresie wydawania decyzji w sprawie działalności gospodarczej, która po lega na tym, ze organ administracji publicznej nie może żądać ani uzależniać swojej decyzji w sprawie podjęcia wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej przez określoną osobę od spełniania dodatkowych warunków,
(…)
… tej działalności. Prawo działalności gospodarczej wymienia 6 dziedzin wymagających koncesji Są to:
-ochrona osób i mienia,
-przewóz lotniczy,
-rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych,
-poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin i ich wydobywanie, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ustawa wprowadza przetarg na udzielenie koncesji w miejsce rozprawy administracyjnej.
Ustawa wskazuje na instytucie promesy, tj. przyrzeczenia przez organ wydania pozytywnej decyzji o udzieleniu koncesji, którą można traktować jako swoistą decyzję w rozumieniu Kpa.
W postępowaniu dot. tej ustawy stosuje się Kpa, o ile przepisy ustawy i innych ustaw nie stanowią inaczej.
Wydawanie zezwoleń na działalność gospodarczą:
Większość…
… wymagania regulujące dany typ zezwolenia. Organ udzielający zezwolenia może kontrolować działalność w zakresie, jakim ona wynika z udzielonego zezwolenia.
Organ w określonych ustawowo przypadkach może cofnąć zezwolenie. Może też zmienić decyzję w trybie Kpa. Zezwolenie wydaje się z reguły na czas oznaczony. Można jednak wydać na czas nieoznaczony.
Można także ubiegać się o promesę zezwolenia o skutkach…
… tej działalności. Prawo działalności gospodarczej wymienia 6 dziedzin wymagających koncesji Są to:
-ochrona osób i mienia,
-przewóz lotniczy,
-rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych,
-poszukiwanie i rozpoznawanie złóż kopalin i ich wydobywanie, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ustawa wprowadza przetarg…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)