Pojęcie reglamentacji działalności gospodarczej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 490
Wyświetleń: 2086
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie reglamentacji działalności gospodarczej - strona 1 Pojęcie reglamentacji działalności gospodarczej - strona 2

Fragment notatki:

Wyjaśnij pojęcie reglamentacji działalności gospodarczej i omów jej rodzaje w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Reglamentacja - jest ograniczeniem swobody działalności gospodarczej, państwo decyduje się na nią z wielu powodów: ochrona podmiotów, przyczyny finansowe, przyczyny związane z różnymi podpisanymi umowami.
Przyczyny reglamentacji mogą mieć charakter:
obiektywny - przesłanki wynikające z ochrony życia, zdrowia obywateli itp.
subiektywny - wynikają z pewnych uzgodnień między państwami, z umów (czynniki zewnętrzne, na które państwo musiało się zgodzić).
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wyróżnia trzy typy reglamentacji działalności gospodarczej - koncesjonowanie, zezwolenia oraz działalność regulowaną.
KONCESJA jest formą reglamentacji. Wyraża akty zgody władzy publicznej na podejmowanie i wykonywanie działalności gospodarczej przez danego przedsiębiorcę, ma więc także cechy pozwolenia, lecz różni się od niego tym, że jest udzielona tylko w pewnym zakresie działalności gospodarczej oraz z odrębnych powodów i dla szczególnych celów, co uzasadnia także zastosowanie specjalnego trybu postępowania. Przedmiotem działalności objętej koncesją jest działalność objęta monopolem. Jest decyzją administracyjną swobodną - jeżeli przedsiębiorca spełnia warunki niezbędne do uzyskania koncesji to organ nie musi udzielić koncesji.
ZEZWOLENIE w odróżnieniu od koncesji jest decyzją administracyjną związaną, wydawane jest na czas nieokreślony, udzielanie zezwoleń na podstawie KPA, nie jest związane z monopolem (koncesja jest), wydawane są po sprawdzeniu przez organ udzielający warunków wykonywania tej konkretnej działalności objętej zezwoleniem, konieczność uzyskania zezwolenia wprowadzana jest wówczas, gdy dana działalność nie może być prowadzona jako wolna, tzn. organ musi sprawdzić, czy przedsiębiorca spełnia warunki wymagane dla prowadzenia tej działalności (warunki te dotyczą ochrony zdrowia i życia ludzkiego, bezpieczeństwa i porządku publicznego, tajemnicy państwowej oraz zobowiązań międzynarodowych), ogólna regulacja dotycząca zezwoleń znajduje się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, a szczególna w innych ustawach, które wymienia art. 75 tej ustawy, reglamentacja działalności gospodarczej dotycząca zezwoleń często określana jest różnymi nazwami, np. zezwolenie, pozwolenie, licencja, upoważnienie, zgoda itp., ale nie ma to znaczenia dla jednolitego traktowania tych form pod względem prawnym. Działalność regulowana - oznacza działalność, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa. O działalności regulowanej możemy mówić wówczas, gdy przepis odrębnej ustawy stanowi, że dany rodzaj działalności jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może wykonywać tę działalność, jeśli: 1) spełnia szczególne warunki określone przepisami odrębnej ustawy, 2) uzyska wpis w rejestrze działalności regulowanej (rejestr jest jawny). Jest nią działalność polegająca na prowadzeniu np. archiwów (np. dokumentów osobowych), na organizowaniu polowań dla cudzoziemców i Polaków wyjeżdżających za granicę, na kształceniu podyplomowym pielęgniarek i położnych, na prowadzeniu stacji kontroli pojazdów, szkleń dla kierowców itd. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz