Działalność administracji - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Działalność administracji - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Jakie kierunki myśli politycznej miały wpływ na działalność administracji XIX w.
Wiek XIX nazywamy wiekiem liberalizmu
Przedstawicielem liberalizmu gospodarczego był m.in. Adam Smith - twierdził on, że:
Źródłem bogactwa jest praca ludzka Gospodarka kapitalistyczną rządzą obiektywne prawa ekonomiczne m.in. prawo popytu i podaży, umożliwiające kształtowanie zarówno cen, jak i wielkości produkcji poszczególnych towarów przez mechanizm wolnej konkurencji i mechanizm rynkowy
Konkurencja to najlepsza ochrona naturalnych praw jednostki i czynnik zapewniający największe bogactwo Ingerencja państwa w dziedzinie gospodarczej była zbędna, choć nie postulowano wycofania się państwa z oddziaływania na życie społeczne Rola państwa miała sprowadzać się do roli „stróża nocnego”, czyli funkcji wojskowych, policyjnych, sądowych Kolejna myśl polityczna XIX w. to darwinizm społeczny - przeniesienie darwinowskiej teorii ewolucji i walki o byt na teren życia społecznego Przedstawicielem darwinizmu społecznego był Herbert Spencer- twierdził on, ze:
Życie społeczeństwa powinno być zorganizowane na zasadach wolnokonkurencyjnych i rynkowych Szkoły np. powinny utrzymywać się z opłat za naukę i konkurować ze sobą, tak jak zakłady produkcyjne Z drugiej strony tezy liberalizmu gospodarczego były krytykowane przez tych, którzy oczekiwali od państwa aktywnego oddziaływania na rozwój życia gospodarczego i społecznego - doktryna popierająca te założenia to nauki administracyjne - ich przedstawicielem był Robert von Mohl ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz