To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dyspozytywy
Dyspozytyw - już akcentowane po śmierci Foucaulta dyskurs nie jest głównym przedmiotem analizy badawczej, jest fragmentem dyspozytywu, który jest podmiotem badania.
Złożony i niejednorodny zestaw składników dyskursowych np. tekstów, wypowiedzi żywej mowy itp. oraz niedyskursowych rozwiązań organizacyjnych, przestrzennych itp. powiązanych ze sobą na kształt sieci - wielostronne, poplątane. Trzeba patrzeć na rzeczywistość pod kątem zestawów - elementów dyskursowych i niedyskursowych, które nawzajem na siebie wpływają.
Dyspozytyw stanowi odpowiedź na stan społecznego zapotrzebowania - stanowią odpowiedź na stan pilnego zapotrzebowania np. pojawienie się dużych mas ludności u progu procesów modernizacyjnych, gwałtowny wzrost ludności zmusił powstanie dyspozytywów dyscyplinarnych,, które by stanowiły odpowiedź na pojawienie się zjawiska gwałtownego wzrostu demograficznego - trzeba je w jakiś sposób ogarnąć relacjami władzy. Odmiany dyspozytywów:
1. Dyscyplinarne związane są z władzą dyscyplinarną, np. teksty, które przedstawiają nową politykę penitencjalną (odejście o karania na rzecz nadzoru np. panoptykon).
2. Bezpieczeństwa związane z kontynuatorem Foucaulta (N. Rose) - jako rządzenie przez wolność - są odpowiedzią na nagłe zapotrzebowanie innego typu. Okazuje się, że im bardziej rozwija się proces modernizacji tym bardziej potrzebne są takie sposoby kontroli nad wielkimi masami i zwłaszcza nad jednostkami, które dają tym osobom poczucie inicjatywy, elastyczności, podmiotowości, autonomii wymagają tego nowe technologie, złożoność etniczna współczesnych społeczeństw. Wygląda na to, że drobne zachowania dyscyplinarne np. musztra wojskowa, że jest to jak najbardziej potrzebne i jesteśmy w seciach dyscyplinarnych np. w pracy, ale współczesna cywilizacja domaga się coraz bardziej pozornie wolnościowego poczucia wolności rozwiązaniem na to jest rządzenie przez wolność. Odpowiada to najnowszym przekształceniom cywilizacji zachodniej, gdzie ogarnięcie coraz bardziej złożonych pluralistycznych społeczeństw wymaga innych dyzpozytywów władzy. Dlaczego bezpieczeństwa? Dyspozytywy te mają nas zabezpieczyć przed ewentualnymi kryzysami, konfliktami, ryzykiem stanowią innego rodzaju kontrolę - miękką kontrolę - jesteśmy zobowiązani do własnego rozwoju i za porażkę odpowiada wtedy sama jednostka indywidualnie. 3. Związana z neoliberalizmem i najbardziej charakterystyczna dla naszych czasów różne pojmowanie jednostki w liberalizmie (człowiek w gruncie rzeczy jest racjonalny i nastawiony na własny interes i jeżeli ograniczymy, zredukujemy wpływ autorytetów, tradycji, jeżeli pozwolimy ludziom działaś zgodnie z własnym egoistycznym interesem to wtedy przetworzy się to w dobro wspólne - kluczowy tekst
(…)
… jednostki w liberalizmie (człowiek w gruncie rzeczy jest racjonalny i nastawiony na własny interes i jeżeli ograniczymy, zredukujemy wpływ autorytetów, tradycji, jeżeli pozwolimy ludziom działaś zgodnie z własnym egoistycznym interesem to wtedy przetworzy się to w dobro wspólne - kluczowy tekst Bajka o pszczołach). Neoliberalizm opiera się na innym spojrzeniu jak powinien działać człowiek…
… mogą stanowić razem wartość dodaną w tym aspekcie społecznym. Dyspozytywy można odnosić do dziedzin życia mówi o dyspozytywie seksualności np. zalecenia, zakazy, porady w odniesieniu do relacji intymnych. Także elementy niedyskursowe - rozwiązania przestrzenne, prawne, aranżacje domów itp. Ta dziedzina jak każda inna musi zostać uregulowana - w każdym społeczeństwie dyspozytyw seksualności może kształtować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)