Dysonans poznawczy Zmiana postaw wiąże się u człowieka ze zjawiskiem dysonansu poznawczego. To stan psychiczny jednostki charakteryzujący się niepokojem, lękiem, bardzo silnymi emocjami, poczuciem winy, wyrzutami sumienia, z którymi człowiek nie może sobie poradzić. Jest to sytuacja silnie karząca. Często zachowania człowieka bywają niepoczytalne. Sytuacja taka nie powinna trwać długo, jest to stan silnych emocji, przed którymi człowiek broni się podświadomie. Przyczyną takiej sytuacji mogą być: - docieranie informacji niezgodnych z postawą (np. informacja o zdradzie bliskiej osoby), nie można akceptować tej informacji i dotychczasowej postawy,
- człowiek spostrzega rozbieżność pomiędzy swoją postawą i swoim zachowaniem (uczciwy człowiek zrobi coś złego drugiemu - nie może tego zaakceptować, ma wyrzuty sumienia, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do samobójstwa).
Ludzie unikają możliwości zmiany postawy, aby nie dochodziło do dysonansu. Postawa może zmieniać się gwałtownie, jednorazowo, ale zwykle zmiany zaczynają się od jednego komponenta poznawczego lub uczuciowo-motywacyjnego bądź komponenta behawioralnego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)