To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Dyrektywy sądowego wymiary kary w prawie karnym skarbowym
To ustawowe wskazania ukierunkowujące sąd - w ramach przyznanej mu swobody - co do wyboru rodzaju kary i środków karnych oraz ich wysokości na gruncie indywidualnego przypadku. Wyróżnia się dyrektywy ogólne i szczególne. Pierwsze odnoszą się do wszystkich kategorii czynów, sprawców oraz środków penalnych. Drugie mają zastosowanie do określonych tylko kategorii czynów, sprawców czy kar.
Dyrektywy ogólne:
dyrektywa stopnia winy.
dyrektywa stopnia społecznej szkodliwości,
dyrektywa prewencji szczególnej (indywidualnej).
dyrektywa prewencji ogólnej (generalnej)
Pozwalają one na zachowanie właściwej proporcji pomiędzy czynem a reakcją karną skarbową. Wymiar kary nie powinien swą dolegliwością przekroczyć stopnia winy, który to stopień stanowi granicę limitującą górny pułap kary. 13 § 1 - Ustawodawca nakazał uwzględnić w szczególności:
rodzaj i rozmiar ujemnych następstw czynu zabronionego, rodzaj i stopień naruszenia ciążącego na sprawcy obowiązku finansowego,
motywację sprawcy, jego sposób zachowania się, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem czynu zabronionego zachowanie się po jego popełnieniu. W tym zachowaniu po popełnieniu czynu istotne jest zwłaszcza to, czy sprawca czynił starania o zapobieżenie uszczupleniu należności publicznoprawnej lub o jej późniejsze wyrównanie.
Wyliczenie okoliczności wypływających na wymiar kary w art. 13 § 1 KKS ma charakter przykładowy
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)