To tylko jedna z 13 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Definicja pojęcia „dyplomacja” w literaturze prawa dyplomatycznego była różnie i wielorako formułowana. Jednakże definiując pojęcie dyplomacji można wskazać na jego trzy zasadnicze znaczenia .
W pierwszym, podstawowym znaczeniu, dyplomacja występuje jako pewien tor działalności państwa, oficjalna działalność organów państwowych o kompetencjach w sferze stosunków międzynarodowych, głównie przedstawicieli dyplomatycznych realizujących zewnętrzne funkcje państwa, zapewniające ochronę praw i interesów państwa i jego obywateli za granicą. Działalność ta dotyczy oficjalnych stosunków danego państwa z innymi państwami, a zmierza do realizacji celów, jakie stawiają sobie kierownicze organa władzy państwowej. Cele te odzwierciedlają się w polityce zagranicznej państwa, a dyplomacja jest orężem tej polityki . W drugim znaczeniu pojęcie dyplomacja występuje jako opierający się na założeniach naukowych zespół metod i środków oraz sztuka osiągania celów polityki zagranicznej państwa, prowadzenia i utrzymywania stosunków między państwami, a szczególnie prowadzenia rokowań i zawierania traktatów. W trzecim znaczeniu, terminem dyplomacja określa się dysponujący odpowiednimi kwalifikacjami zespół ludzi (służba dyplomatyczno - konsularna) oraz aparat organizacyjny (ministerstwo spraw zagranicznych, stałe i ad hoc misje dyplomatyczne) - realizujący cele i zadania polityki zagranicznej i stanowiący wyodrębnioną służbę państwową, wchodzącą w skład naczelnej administracji państwowej .
Historycy dyplomacji uważają, że przeszła ona w swej ewolucji dwa okresy. Pierwszy oznacza okres w postaci dyplomacji dwustronnej. W jego początkowej fazie w formie jednorazowych misji wysyłanych, w zasadzie, dla spełnienia obowiązków reprezentacyjnych podczas uroczystości związanych z okazjonalnymi wydarzeniami dynastycznymi, z odniesionymi zwycięstwami w walkach zbrojnych, czy wreszcie dla przeprowadzenia rozmów dotyczących ewentualnych wspólnych działań i przedsięwzięć natury cywilnej lub wojskowej. Następnym krokiem były już ustanawiane stałe misje dla utrzymywania bardziej trwałych więzi pomiędzy podmiotami stosunków międzynarodowych. W tej drugiej formie były to już zaczątki stałych przedstawicielstw dyplomatycznych, a w miarę rozbudowy stosunków, posiadających coraz bardziej rozległe zadania. Procesowi temu towarzyszyła także rozbudowa stanu osobowego misji .
W drugim natomiast okresie dają już o sobie znać przejawy dyplomacji wielostronnej. Od czasu do czasu dochodziło do spotkań kilku na raz uczestników życia międzynarodowego. Następnie dochodziło do podejmowania wspólnych przedsięwzięć w sprawach wychodzących poza tematykę doraźnych następstw konfliktów i dążących do tworzenia struktur przyszłej współpracy sąsiadujących ze sobą podmiotów, aż do położonych w różnych regionach i na różnych kontynentach, ale zainteresowanych określonymi sferami współdziałania.
(…)
… czy Konferencja Rozbrojeniowa. Poza tym w ramach tzw. wielkich organizacji wyspecjalizowanych, zajmujących się międzynarodową współpracą w ściśle określonych dziedzinach ludzkiej twórczości i działalności (np. Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Ochrony Własności Intelektualnej czy Światowa Organizacja Meteorologiczna) i w ramach wielorakich, uniwersalnych…
… instrumenty spełniania się racji stanu podmiotów stosunków międzynarodowych i kierunków ich polityki zagranicznej we wszystkich daedzinach wynikającej z owej racji stanu. Specyfika ich udziału w spełnianiu się racji stanu jest oczywiście różna, jak różne są zadania do wykonania, a także jak różne są środowiska, w których działają.
W odróżnieniu od dyplomacji dwustronnej dyplomacja wielostronna realizowana…
… ułatwienia oraz przywileje dla podmiotów dyplomacji wielostronnej.
Należy omówić także prawo legacji organizacji międzynarodowych. W praktyce zdecydowanie przeważa bierne prawo legacji, chociaż niektórzy autorzy wiążą wyposażenie określonych organizacji w prawo legacji z podmiotowością prawnomiędzynarodową danej organizacji. Szczególnie przyznaje się taką podmiotowość takim organizacjom międzynarodowym…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)