Dyplomacja-pojęcie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1610
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dyplomacja-pojęcie - strona 1 Dyplomacja-pojęcie - strona 2 Dyplomacja-pojęcie - strona 3

Fragment notatki:

Temat: Dyplomacja. dyplomacja - pojęcie stałe, ale dopiero w XVIII wieku odkryto w Niwie rodzaj deszczułek ceramicznych „diploma” (3200 lat wstecz); wtedy Asyryjczycy wysyłali do Hetytów i Egiptu posłańców. Maiło ono wtedy podwójne znaczenie: dokumenty podróży i dokumenty tożsamości. Dyplomata był symbolicznym reprezentantem suwerena lub państw. Geneza immunitetów - na zasadzie wzajemności; ceremoniał miał jakby znaczenie koronowania drugiego władcy. W Bizancjum panował odmienny ceremoniał niż na zachodzie; obecnie jest wymieszany: chińsko-bizantyjski.
Europa - rozwój dyplomacji przez państwa-miasta włoskie; podpatrywanie ceremoniału i jego rozwój; Monarchia angielska, francuska o książęta niemieccy - rozwój.
Pierwotnie językiem dyplomacji był język perski; posługiwano się nim w oświeconych kręgach dworskich, później w kalifatach (ośrodki naukowe bardzo rozwinięte, tłumaczenia dzieł starożytnych: Bagdad).
W Europie XIII/XIV wieku, po wypędzeniu Arabów, zaczyna dominować forma europejskiego ceremoniału dworskiego monarchów absolutnych. Na przełomie XV i XVI wieku takie monarchie jak Anglia, Hiszpania, Francja wysyłają swoich dyplomatów do większych ośrodków, głównie miast włoskich (ambasadorowie, posłowie - bardzo serdeczne stosunki), także do miast Europy Środkowej - misje okresowe (XV/XVI wiek - misje stałe; Polska od XVI wieku, później znacząco za czasów St. Augusta).
Starożytność - automatyczny szacunek dla przedstawiciela;
Państwa-miasta włoskie - wymagały wzajemności
Początki przywilejów - to co miało przysługiwać dyplomacie a nie przysługiwało obywatelowi państwa.
Immunitet - dyplomata nie podlegał sankcjom.
Początek zapisywania przywilejów i immunitetów to początek XIX wieku. Po wojnach napoleońskich chciano, aby normy zwyczajowe były przestrzegane. Na Kongresie Wiedeńskim chciano spisać reguły klasycznej dyplomacji - bilateralnej i ustabilizować reguły dyplomacji.
19 III 1815 - Załącznik 17 do Aktów Kongresu Wiedeńskiego . Był to regulamin o randze przedstawicieli dyplomatycznych i zasadach precedencji (regulamin wiedeński); mówił on o:
randze ambasadorów i posłów
zasada precedencji - wg daty akredytacji (reguła chronologiczna).
21 XI 1818 - Protokół Akwizgrański , który dodał rangę ministrów-rezydentów. Zawierał on również Elementarny Kodeks prawa dyplomatycznego, który przetrwał do połowy XX wieku.
1895, 1929, 1932 - projekty zmian; nieprzyjęte.
W ONZ zaczęto na nowo myśleć o rozwoju prawa międzynarodowego i jego kodyfikacji - art. 13 Karty NZ: zobowiązanie do rozwoju i kodyfikacji prawa międzynarodowego. W praktyce międzynarodowej utrwaliło się przekonanie o rozwoju dyplomacji wielostronnej (konferencyjnej); konieczność nowych uregulowań;


(…)

… państw w organizacjach międzynarodowych.
14 III 1975 - określenie funkcji stałych misji; obserwatorów; sposoby organizowania misji; zasada pierwszeństwa wg alfabetu państwa do którego wysyłana jest misja; reguła przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.
Pojęcie i istota dyplomacji:
dyplomacja - potocznie podejrzliwość do metod, zasad...; wzajemność i nieuczciwość.
Machiavelli - „czcigodny szpieg…
… złożenia dokumentów - listów uwierzytelniających. Zadania misji, ich wysyłania, przyjmowania, rozpoczęcia i zakończenia, przywileje i immunitety, reguły zmiany składu misji, reguła eksterytorialności, immunitet jurysdykcyjny (np. anulowanie mandatów drogowych)
1963 - konwencja o stosunkach konsularnych
zapobieganie i karanie przestępstw popełnionych przez osoby korzystające z immunitetów; 14 XII 1973…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz