FUNKCJE DYPLOMATYCZNE (EWOLUCJA, RODZAJE)
I. FUNKCE DYPLOMATYCZNE I ICH ISTOTA
1. Pojęcie „funkcji dyplomatycznych„
Całokształt urzędowej działalności misji dyplomatycznej, związanej z utrzymaniem stosunków
dyplomatycznych i realizacją oficjalnych stosunków między podmiotami prawa międzynarodowego.
2. Zakres funkcji dyplomatycznych
Czynniki określające zakres funkcji wykonywanych przez poszczególne misje dyplomatyczne:
stan stosunków między państwami, ich specyfika inne jak: struktura gospodarcza, uzależnienie od rozwoju stosunków handlowych, żeglugi morskiej, imigracji, itp.
Postanowienia Konwencji Wiedeńskiej
ograniczenie się do wskazania w sposób ogólny najważniejszych funkcji
określa pozytywne aspekty działalności dyplomatycznej
mocne zaakcentowanie, iż funkcje dyplomatyczne muszą być wykonywane „w granicach ustalonych przez prawo międzynarodowe” i „legalnymi sposobami
II. CZYNNIKI DETERMINUJĄCE FUNKCJE, METODY I ŚRODKI DZIALANIA DYPLOMACJI
1. Osiągnięcia, zwłaszcza w dziedzinie techniki komunikacyjnej i łączności
2. Potrojenie się po drugiej wojnie światowej liczby suwerennych państw świata
3. Postępująca demokratyzacja stosunków międzynarodowych 4. Wykształcenie się nowych form, metod i środków dyplomacji
III. NAJWAŻNIEJSZE FUNKCJE DYPLOMATYCZNE
1. Funkcja reprezentacyjna
Jej celem jest m.in. stwarzanie sprzyjającego klimatu dla rozwoju stosunków dwustronnych, w szczególności dzięki kontaktom bezpośrednim szefa misji i jego współpracowników z miejscowymi kołami rządowymi i innymi wpływowymi osobistościami oraz z korpusem dyplomatycznym.
Przedstawiciel dyplomatyczny i misja dyplomatyczna, na czele której stoi, nie reprezentują w państwie przyjmującym tylko głowy państwa lub rządu, jak to się zwykło uważać w przeszłości — lecz państwo wysyłające jako całość.
2. Opieka dyplomatyczna
Ochrona w państwie przyjmującym interesów państwa wysyłającego i jego obywateli w granicach ustalonych przez prawo międzynarodowe, przy czym ochrona rozciąga się zarówno na osoby fizyczne, jak i prawne, a ma miejsce głównie w przypadku naruszenia zobowiązań międzynarodowych
lub tzw. minimalnego standardu, z jakiego na podstawie prawa międzynarodowego powinni korzystać cudzoziemcy na terytorium obcego państwa.
3. Funkcja negocjacyjna
Oznacza nie tylko bezpośredni udział szefa misji dyplomatycznej w procesie przygotowań i w samych rokowaniach, mających na celu zawarcie różnego rodzaju umów między państwem przyjmującym a państwem wysyłającym (państwowych, międzyrządowych, resortowych itp.), lecz również prowadzeniu z władzami państwa przyjmującego rokowań i dialogu na co dzień w różnych kwestiach z zakresu stosunków bilateralnych, a niekiedy także wychodzących poza ten zakres.
(…)
… Rady Ministrów.
Wicemarszałkowie Sejmu, Wicemarszałkowie Senatu.
Wiceprezesi Rady Ministrów.
Ministrowie — członkowie Prezydium Rządu, Ministrowie — członkowie R M.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Przewodniczący Trybunału Stanu — Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.
Prezes Najwyższego Sądu Administracyjnego.
Prezes Najwyższej Izby Kontroli.
Rzecznik Praw Obywatelskich.
V. PRECEDENCJA…
… w całości MSZ, a na stanowiska radców handlowych powoływani są zawodowi dyplomaci.
4. Francja
• Placówki ekonomiczne podlegają Dyrekcji Stosunków Ekonomicznych z Zagranicą w Ministerstwie Gospodarki, Finansów i Przemysłu
• W przypadku krajów ważnych dla interesów gospodarczych Francji, placówką kieruje minister-radca ds. ekonomicznych i handlowych
• Wydziały funkcjonują w strukturze ambasad, pracownicy…
… Gospodarki.
• Powodowało to brak koordynacji działań w obu sferach stosunków gospodarczych z zagranicą i dlatego w 2004 roku powrócono do starego modelu sprzed 1997 roku, przez co dyplomacja gospodarcza znalazła się ponownie w wyłącznej kompetencji Ministerstwa Gospodarki.
10. Czechy
W 1998 roku MSZ oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu zawarły porozumienie w sprawie zabezpieczenia zagranicznej polityki…
…, B - kieliszek do wina białego, C - kieliszek do wina czerwonego Nakrycie do śniadania dla czterech osób 1 - filiżanka (z napojem) na podstawce (lub spodku), 2 - maselniczka, 3 - cukierniczka, 4 - solniczka, 5 - talerzyk z miodem, 6 - musztarda, 7 - śmietanka, 8 - marmolada, 9 - tacka z pieczywem, 10 - dzbanek do kawy, 11 - wędliny, 12 - talerzyki śniadaniowe z serwetkami.
Rozsadzanie gości…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)