Duopol-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Duopol-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

DUOPOL
Dupolol jest szczególnym przypadkiem oligopolu i przedstawia rynek, na którym działają jedynie dwaj producenci (sprzedawcy) oferujący ten sam produkt. Działanie jednego producenta są zależne od działań drugiego producenta. Współzależności miedzy dwoma przedsiębiorstwami mogą dotyczyć procesu wyznaczania wielkości produkcji lub wyznaczania poziomu cen sprzedaży. Mechanizmy funkcjonowania duopolu zależą od przyjętych założeń odnośnie charakteru współzależności między przedsiębiorstwami. Najbardziej znane modele duopolu zostały opracowane przez Cournota, Edgewortha oraz Chamberlina.
Opiera się na założeniu jednorodności produktu oraz przyjęciu, że koszty produkcji obydwu produktów są takie same. Ponadto koszty marginalne wynoszą zero czyli pokrywają się z osią odciętych.
Cena jest zmienną decyzyjną a produkcja wielkością wynikową. Dodatkowo przyjmuje się że zdolności produkcyjne producentów są ograniczone.
Chamberline uważa, że każdy z duopolistów wyciąga wnioski na podstawie nabytych doświadczeń i reaguje odpowiedni na zmiany decyzji konkurenta. Ponieważ produkt jest identyczny oraz koszty produkcji i popytu są takie same dla obydwu producentów, duopoliści dochodzą do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest równy podział zysku monopolowego. Jest to model oparty na bardziej realistycznych założeniach aniżeli dwa wcześniej przedstawione.
Podsumowanie 1 Oligopol to gałąź, w której działa niewielu dużych producentów jednorodnego lub zróżnicowanego wyrobu. 2. Podstawową cechą, oligopolu jest współzależność przedsiębiorstw. 3. W przypadku, gdy wytwarzają one identyczny produkt, istnieją warunki do zmowy producentów. 4. Formalnie porozumienie producentów nazywamy kartelem. Głównym celem porozumienia jest zwykle utrzymanie wysokiej ceny poprzez ograniczenie produkcji.
5. W oligopolu nie związanym porozumieniem każde z przedsiębiorstw działa na własną rękę 6. Model złamanej krzywej popytu pokazuje konieczność liczenia się uczestnika oligopolu z reakcjami rywali.
7. Często jedno z przedsiębiorstw w ramach oligopolu ma pozycję dominującą i pełni role lidera cenowego. 8. Jeśli nawet w obrębie oligopolu toczy się ostra walka konkurencyjna, to zwykle wejście do danej gałęzi jest utrudnione przez rozmaite bariery wejścia.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz