Drukarze polscy z przełomu XVIII i XIX wieku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drukarze polscy z przełomu XVIII i XIX wieku - strona 1 Drukarze polscy z przełomu XVIII i XIX wieku - strona 2 Drukarze polscy z przełomu XVIII i XIX wieku - strona 3

Fragment notatki:


Laura Chmura
II s.s Informacja Naukowa
i Bibliotekoznawstwo
PRACA SEMESTRALNA Z HISTORII KSIĄŻKI Drukarze polscy z przełomu XVIII/XIX wieku WARSZAWA Natan Nate Glücksberg W 1809 roku otworzył przy Krakowskim Przedmieściu największą księgarnię w Warszawie, a w 1819 roku otworzył nowoczesną drukarnię, w której w 1827 roku zainstalował odlewnię czcionek. Wydał ponad 220 publikacji w języku polskim i hebrajskim, drukując głównie literaturę piękną i prace historyczne. Ponadto wydał kilkanaście czasopism: w 1823 roku Pamiętnik Warszawski i w latach 1821-1822 Gazetę Literacką. Występował do władz państwowych domagając się równouprawnienia ludności żydowskiej.
Michał Glücksberg  Księgarz, drukarz i wydawca książek, kalendarzy i czasopism żydowskiego pochodzenia, syn Jana Glücksberga. W 1859 roku otworzył własną księgarnię nakładową w Warszawie[1]. Wydawał głównie literaturę piękną, prace naukowe, albumy i czasopisma, m.in. "Bluszcz" i "Kmiotek". Michał Glücksberg pochowany jest w alei głównej cmentarza żydowskiego przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 71). Jan Glücksberg  Księgarz i drukarz żydowskiego pochodzenia, wydawca hebrajskich i polskich książek, kalendarzy oraz czasopism, brat Natana. W 1834 otworzył księgarnię w Warszawie. W roku następnym otworzył własną drukarnię i od 1838 dostarczał bibliotekom szkolnym rosyjskie książki. Wydawał pierwsze polskie pisma ilustrowane i druki rządowe. Był zwolennikiem asymilacji, członkiem Rady Opiekuńczej Szpitala Starozakonnych w Warszawie. Podczas powstania listopadowego zasiadał w Stołecznej Radzie Narodowej. W 1855 otrzymał poczesne obywatelstwo miasta Warszawy. Jan Glücksberg pochowany jest na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie (kwatera 1, rząd 4), wydał m.in.: 1837 -1844: Kosmodrama Europy 1835 -1859: Magazyn Mód 1835 -1838: Encyklopedia obrazkowa systematyczna 1834 -1842: Magazyn Powszechny 1835 , 1836, 1845: Magazyn dla dzieci 1826 , 1826, 1828: Przewodnik Warszawski Franciszek Salezy Dmochowski W latach 1820-21 należał do redaktorów "Tygodnika Polskiego i Zagranicznego", następnie działał w piśmie "Wanda" i wieloma innymi. Miał własną księgarnię nakładową, w której zastosował regułę o dużym nakładzie o małych kosztach. Rozpoczął działalność wydawniczą od wydania dwudziestopięcio tomowego wydania powieści min W.Scotta. Wydawnictwo jego miało własny sygnet drukarski. Miał zezwolenie na księgarnię wędrowną, lecz zaniechał takiej formy sprzedaży, gdyż była nieopłacalna.

(…)

… studiował geologię na UJ. Po śmierci ojca w 1855 odziedziczył rodzinną firmę wydawniczą, uruchomił księgarnię w Kamienicy Hetmańskiej na Rynku Głównym. Rozwinął dział antykwaryczny, gromadził ryciny, mapy, numizmaty, publicznym nakładem dzieła religijne, słowniki, atlasy, nuty. Słowem wszelkiego rodzaju dokumenty. Wydawał dzieła naukowe, publikował prace Juliana Dunajewskiego, Józefa Szujskiego
… takiej formy sprzedaży, gdyż była nieopłacalna. Mostowski Taduesz
 Zwolennik stronnictwa patriotycznego, pasjonat i mecenas polskiej literatury i sztuki, publicysta, wydawca, znakomity organizator, twórca administracji Królestwa Polskiego, inicjator budowy Kanału Augustowskiego, propagator rozwoju przemysłu, handlu i rolnictwa. Pochodził z rodziny o tradycjach intelektualnych. Brał udział w powstaniu…
… przedsiębiorstwo ojca. W 1763 zmienił nazwę wydawnictwa, które od tej chwili nosiło jego imię: "die Firma Wilhelm Gottlieb Korn"[1] Wilhelm Korn oprócz zapoczątkowanej w 1742 przez ojca "Schlesische Zeitung" oraz dzieł w języku niemieckim, wydawał po polsku dzieła m.in. Klemensa Janickiego, Franciszka Siarczyńskiego i Jana Daniela Janockiego. Wydawał też - zazwyczaj tłumaczone na polski z języka francuskiego…
… ją w filię księgarni wrocławskiej. Od przełomu XVIII i XIX Kornowie współpracowali ściśle z polskim bibliotekarzem i filologiem Jerzym Samuelem Bandtkiem, przebywającym we Wrocławiu. LESZNO Günther Ernest Wilhelm
Księgarz, drukarz i wydawca; 1826 zał. w Lesznie księgarnię, 1832 drukarnię; 1830-60 wyd. ponad 300 książek w języku pol., czasopism (m.in. „Przyjaciela Ludu”). Jego ojciec Christian osiedlił…
…, przemycał lub tajnie drukował emigracyjne broszury polityczne lub gazety, głównie ugrupowania demokratycznego. Środki na cenne wydawnictwa dla kultury polskiej zdobywał drukując chodliwe dewocjonalia oraz broszurowe pozycje beletrystyczne dla masowego odbiorcy. Poza tym wydawał: dzieła naukowe, podręczniki szkolne, powieści, opowiadania, poezje, pamiętniki. Wydawał pięknie ilustrowane edycje poezji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz