Drewno i tworzywa drzewne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drewno i tworzywa drzewne - strona 1 Drewno i tworzywa drzewne - strona 2

Fragment notatki:

Drewno i tworzywa drzewne
zalety: jest lekkie a przy tym osiąga dużą wytrzymałość, jest łatwe w obróbce, dobrze tłumi i pochłania dźwięki,
do cech ujemnych należą: palność, wypacanie się, pękanie, ograniczona trwałość, jeśli drewno nie jest niczym zabezpieczone.
drewno zaraz po ścięciu jest bardzo wilgotne, zawiera ok. 70% wody w stosunku do masy drewna zupełnie suchego. drewno wilgotne nie nadaje się do budowy, ponieważ bardzo łatwo się odkształca, wykrzywia i pęka, jest także podatne na rozwój grzyba domowego.
drewno suszy się do stanu użytkowego o wilgotności około 13-20%, gdyż drewno zbyt suche tj. o wilgotności 0 jest zbyt kruche i łatwo pęka.
właściwości: drewno ma bardzo dobre właściwości ciepłochronne. wytrzymałość drewna na ściskanie zależy od kierunku działania siły. największą wytrzymałość wykazuje drewno, gdy siła działa wzdłuż włókien. wytrzymałość na rozciąganie wzdłuż włókien jest około 2,5 raza większa od wytrzymałości naściskanie.
wraz ze wzrostem wilgotności drewna wytrzymałość na ściskanie i zginanie zmniejsza się.
drewno w warunkach zupełnie suchych, które nie ulegają zmianie, jest bardzo trwałe. równie trwałe jest drewno całkowicie zanurzone w wodzie.
najbardziej niekorzystne dla drewna są zmiany wilgotności i temperatury. zastosowanie:
w budownictwie indywidualnym drewno stosuje się głównie do: konstrukcji dachowych, jako materiał do nawierzchni podłogowych, okien, drzwi, schodów wewnętrznych
stosunkowo dużych ilości drewna używa się do budowy rusztowań i deskowań przy robotach betonowych
drewno stosuje się też do wykończania wnętrz mieszkalnych w postaci wykładzin, boazerii, a nawet elewacji ze względu na wysokie wartości estetyczne.
wady drewna:
mogą powstać z nieprawidłowości jego budowy, np. sęki lub powstać tuż po ścięciu np. na skutek składowania nieprawidłowego drewna, należą do nich oprócz sęków pęknięcia, oraz zgnilizna, prowadząca do obniżenia jakości drewna i znacznego osłabienia jego wytrzymałości.
drewno pozostawione na zmienne warunki atmosferyczne szybko niszczeje. pod wpływem częstych zmian zwilgocenia i wysychania zwarta struktura drewna ulega osłabieniu i drewno pęka. w powstające szczeliny przedostają się w głąb tkanki drzewnej szkodniki biologiczne, które powodują rozkład podstawowej substancji drewna. należą do nich grzyby, owady i pleśnie. dlatego tak ważne jest stosowanie środków ochrony i konserwacji drewna od etapu składowania po eksploatację.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz