Drewno - budowa i kształt - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 483
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Drewno - budowa i kształt - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Drewno
Nazwa drzewo oznacza roślin, natomiast nazwa drewno odnosi się ogólnie do surowca przemysłowego i wyrobów drewnianych, a ponadto do masy drzewnej znajdującej się w pniu między rdzeniem a korą.
Budowa i kształt drewna
Zasadniczymi wyodrębniającymi się częściami drzewa są: korzenie, pień (strzała), gałęzie i liście. Liście drzew iglastych noszą nazwę igieł. Części powyższe mają specjalne przeznaczenie w życiu rośliny w związku z tym różnią się względem i właściwościami fizycznymi i mechanicznymi
Korzenie wraz z tzw. szyją korzeniową, tj. przyziemną, zgrubiałą częścią pnia nazywa się karpią. Część pnia od szyi korzeniowej do miejsca o gr. 7cm nazywa się grubizną pnia, górna zaś część pnia wraz z gałęziami bocznymi - koroną drzewa. Dolna część grubizny pnia zwana jest odziomkiem. Korzenie utwierdzają drzewo w glrbie, czerpią z niej pokarm surowy w postaci roztworów soli mineralnych oraz przechowują soki organiczne. Pień dźwiga gałęzie oraz przewodzi wraz z nimi pokarm mineralny z korzeni do liści. Pokarm wytworzony z w liściach w postaci związków organicznych przechodzi z powrotem w kierunku korzeni. Liście spełniają tylko czynności fizjologiczne, a mianowicie pobierają z powietrza dwutlenek węgla, wytwarzają związki organiczne, umożliwiają oddychanie i wydzielają przez parowanie nadmierną ilość wody pobranej z gleby. Związki organiczne wytwarzane są w liściach przez syntezę dwutlenku węgla i wody - przy udziale chlorofilu i pod wpływem promieni słonecznych. Część substancji organicznych drzewo zużywa w czasie wzrostu, resztę przechowuje jako pokarm zapasowy.
Masa drzewa utworzona jest z komórek o najrozmaitszym kształcie i różnej wielkości, na ogół tak małych, że można je obserwować tylko pod mikroskopem. Różnorodne funkcje w organizmie drzewa pełnią najczęściej skupienia odrębnych komórek powiązane w tkanki. Rozróżnia się następujące rodzaje:
Tkanka przewodząca cewkowa (tracheidy) Stanowi podstawową budowę drzew iglastych, formuje podłużne kanały przewodzące pokarmy, a zarazem tworzy szkielet nośny decydujący o wytrzymałości drzewa.
Tkanka przewodząca naczyniowa (trachee) tworzy kanały podłużne o bardzo cienkich ściankach, lecz o znaczniejszym przekroju, które mają na celu tylko przewodzenie pokarmów, tkanka ta istnieje tylko w drzewach liściastych, o wytrzymałości nie decyduje.
Tkanka wzmacniająca tworzy włókna podłużne o stosunkowo grubych ściankach z bardzo wąskimi kanalikami, które przewodzą tylko powietrze, tkanka ta istnieje tylko w drzewach liściastych, gdzie stanowi główny szkielet nośny decydujący o wytrzymałości.
Tkanka gromadząca (miękiszowa) stanowi związki komórek cienkościennych przebiegające zarówno w kierunku pionowym jak i poziomym. Zadaniem tych komórek jest magazynowanie pokarmu potrzebnego do tworzenia nowych pędów i nasienia, ponadto tkanka ta przewodzi pokarm organiczny od liści w dół drzewa


(…)

… organiczny od liści w dół drzewa
TKANKA KOMÓREK ŻYWICZNYCH składa się z małych komórek otaczających przewody żywiczne które znajdują się w drzewach iglastych z wyjątkiem jodły, kanały te przebiegają zarówno wzdłuż jak i w poprzek drzewa. Miazga (tkanka) twórcza jest miejscem powstawania nowych komórek drzewa, w tkance tej komórki odżywianie pokarmem organicznym wytwarzanym przez liście rosną i mnożą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz