Dozwolony użytek utworów

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dozwolony użytek utworów - strona 1 Dozwolony użytek utworów - strona 2

Fragment notatki:


Dozwolony użytek: - uzasadnienie (niewielka szkoda, nienaruszanie prawa do prywatności, rozwój w dziedzinach takich jak kultura czy nauka uzasadnia dozwolony użytek)
- zasad ścisłej interpretacji wyjątków
- użytek publiczny i prywatny - odmienności konstrukcyjne
- krąg osób korzystających - prywatny ma ograniczone zastosowanie, publiczny to rozwiązania służące nie osobom prywatnym (przysługuje jedynie w działaniach publicznych), ale określonym instytucjom działających w rozpowszechnianiu informacji, np. media, biblioteki itp.
- celem którym służy - publiczny służy rozwojowi społeczeństwa i zapewnia dostęp do dóbr kultury i nauki, prywatny celom danej osoby- poszanowanie jej prawa do prywatności
- syntetyczna (prywatny) i kazuistyczna formuła (publiczny)
Dozwolony użytek nie wymaga zgody twórcy, możliwe, gdy utwór jest opublikowany- udostępnione publicznie egzemplarze art. 6 ust. 1 .
- art. 30, 33 pkt 3
- utwory rozpowszechnione- warunek dozwolonego użytku
- w jakikolwiek sposób udostępniany publicznie art. 6 pkt 3
- zezwolenie twórcy (a prawo osobiste)
Warunki korzystania z dozwolonego użytku:
- obowiązek podania twórcy i źródła - stosowanie art. 34; problem przy cytowaniu utworu audiowizualnego, może powinno się odwołać do pewnego zwyczaju (np. tytuł i reżyser, co pozwala na identyfikację wszystkich podmiotów- rodzaj utworu i zwyczaje mają znaczenie)
- test trójstopniowy (konwencja berneńska, regulacja międzynarodowa) art. 35
- tylko w szczególnych przypadkach (tylko takie, które są wymienione w ustawie)
- nie naruszając normalnego korzystania z utworu
- nie powodując nieuzasadnionego uszczerbku
(Próba wyważenia interesu twórcy i interesu społecznego; w praktyce trudne do zastosowania)
- zasada nieodpłatności: wyjątek - w niektórych przypadkach można korzystać bez zgody twórcy, ale za wynagrodzeniem, np. zamieszczanie fragmentów utworów w podręcznikach szkolnych
Art. 34. Można korzystać z utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz źródła. Podanie twórcy i źródła powinno uwzględniać istniejące możliwości. Twórcy nie przysługuje prawo do wynagrodzenia, chyba że ustawa stanowi inaczej. Art. 35. Dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy. Dozwolony użytek prywatny Art. 23- nie jest potrzebne zezwolenie twórcy, użytek prywatny jest nieodpłatny. Art. 23. 1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

(…)

… korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego.
Nie obejmuje wszystkich pól eksploatacji - tylko te, które mieszczą się w prywatnym korzystaniu (wrzucanie plików na youtube to udostępnianie publiczne a nie prywatne).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz