Doradztwo-wstęp

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 924
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doradztwo-wstęp - strona 1

Fragment notatki:

Doradztwo Doradztwo spotyka się niemal we wszystkich dziedzinach życia. Doradztwo najogólniej można określić jako udzielanie pomocy. Jest to też wpływanie na innego człowieka. Ma charakter interdyscyplinarny.
Doradztwo (ang. extension) - jest dziedziną wiedzy, gdzie upoważnione do tego osoby (doradcy) zajmują się udzielaniem fachowej pomocy jako prowadzić określoną organizację.
Ludzie w pewnych działaniach potrzebują pomocy. W rolnictwie główną drogą zdobywania doświadczenia i umiejętności była praca w gospodarstwie od młodego wieku, czyli przez zdobywanie doświadczenia Z czasem pojawiła się możliwość zdobywania wiedzy i szkoły.
Na wsi nie doceniono osób z wykształceniem rolniczym, a były to osoby swego rodzaju doradcami społecznymi. Akceptowano ludzi ze średnim wykształceniem. O ludziach w wyższym wykształceniem sądzono, że powinni zajmować stanowisko państwowe, a nie pracować na gospodarstwie.
Doradztwo miało aspekt praktyczny taki, że państwo starało się je rozszerzać. Państwowe doradztwo rolnicze jest z reguły bezpłatne, ponieważ rolników nie stać na innowacje. Państwo chce w ten sposób uzyskać większą wydajność, co zabezpiecza państwo przed brakiem żywności.
Doradzanie ma pomóc producentom w uzyskaniu lepszej produkcji a z punktu widzenia ekonomicznego, aby produkcja była możliwie jak najtańsza.
Doradztwo zawiera pewny zespół sądów i uogólnień na temat danej dziedziny, czyli wiedzy naukowej (teoretycznej). Ustalone są pewne zasady i normy postępowania. Nadaje to doradztwu charakter normatywny.
Doradztwo rolnicze rozwija się w naszym kraju dość słabo. Ma to uwarunkowania w naszej historii, czyli w wielkich gospodarstwach latyfundiach., PGR - ach i spółdzielniach produkcyjnych. Mimo to istnieje w Polsce system doradztwa.
4 grupy doradztwa: 1. Proces dyfuzji innowacji rolniczych
2. Funkcjonowanie służb doradczych w systemie upowszechniania
3. Przekazywanie informacji rolniczej za pośrednictwem mass-mediów
4. Problemy ze studiami historyczno-porównawczymi.
Są innowacje, które wchodzą w użycie dość szybko, ale są tez takie, które potrzebują więcej czasu. Socjologowie Hałasiński i Goła zajmowali się problemem innowacji.
Doradztwo zajmuje się upowszechnianiem innowacji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz