Doradztwo – ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 868
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Doradztwo – ćwiczenia - strona 1 Doradztwo – ćwiczenia - strona 2 Doradztwo – ćwiczenia - strona 3

Fragment notatki:

Doradztwo - ćwiczenia Upowszechnianie - jest jednym z zadań doradztwa; upowszechnianie postępu. Postęp: 1. Postęp rolniczy obejmuje wielką liczbę zmian, udoskonaleń i innowacji.
2. Proces upowszechniania danej innowacji, tzn. okres do przyjęcia jej i zastosowania przez wszystkich rolników, jest zwykle bardzo długi. Mechanizm postępu rolniczego (technicznego, biologicznego) działa mniej więcej następująco: W wyniku nagromadzenia i rozwoju wiedzy ludzkiej (w tym zwłaszcza badań naukowych), co pewien czas pojawiają się wynalazki i rozwiązania, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie głębokich zmian jakościowych w produkcji rolniczej. Stare technologie są powoli odrzucane (postęp polega także na tym, że odrzuca się to, co się przeżyło lub w praktyce nie sprawdziło) i do masowej produkcji stosuje się technologie nowe, bardziej sprawne i efektywne. Ich „pojemność” jest jednakże ograniczona. Eksploatuje się je doskonaląc jednocześnie. Te udoskonalenia mają zwykle odcinkowy charakter i nie naruszają samej podstawy, na której te technologie się opierają. To jest także postęp, ale - wykorzystując pojęcie dialektyki - możnaby powiedzieć ilościowy.
Proces poprawiania i doskonalenia danej generacji techniki wytwórczej może trwać dopóty, dopóki nie zostaną wyczerpane jej możliwości, a więc jej „pojemność”. Dalszy postęp w tej sytuacji zależy od pojawienia się jakościowo nowej teorii, na której oprzeć można nowe techniki i metody wytwarzania. Pokonany zostaje kolejny próg w rozwoju rolnictwa.
Postęp obejmuje 2 sfery: wytwórczą i życia społecznego. Rodzaje postępu: - ekonomiczny
- organizacyjny,
- techniczny i technologiczny (wprowadzenie do użycia maszyn i narzędzi, oraz chemii)
- społeczny - możemy go mierzyć, np. stopień zorganizowania społecznego (ilość ludzi w danych organizacjach.
Są następujące teorie postępu w rolnictwie: 1. teoria dyfuzji innowacji
2. teoria ewolucjonizmu
3. teoria równowagi
4. teoria konfliktu
5. teoria adaptacji
6. teoria zmian kumulatywnych Ad 1. Zgodnie z tą teorią główne nośniki postępu powstają poza rolnictwem i są wnoszone z zewnątrz. Mogą tu zachodzić dwie sytuacje. Pierwsza wówczas, gdy innowacje przechodzą z jednego społeczeństwa do drugiego. Druga natomiast polega na tym, że zmiany techniczne przechodzą od ich źródła (np. instytut naukowy) do użytkowników. Ad 2. Głosi, że jeśli nawet pewne społeczeństwo w kontaktach z innymi napotyka wyższy poziom techniki, to nie może od nich przejąć nic lub prawie nic, gdyż nie jest do tego zdolne, tzn. dostatecznie „dojrzałe”.


(…)

…. Ad 4. Stanowi podstawę marksistowskiej teorii rozwoju społecznego. Za siłę sprawczą postępu marksizm uznaje konflikt interesu pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi. Zgodnie z tą teorią każdy proces zachodzący w społeczeństwie, nawet pozornie czysto techniczny, jest w gruncie rzeczy procesem społeczny, w tym sensie, że dokonuje się w określonych układach społecznych. Każdy akt (produkcyjny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz