domniemanie wolności - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 532
Wyświetleń: 2443
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
domniemanie wolności - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

DOMNIEMANIE WOLNOŚCI JEDNOSTKI W PAŃSTWIE DEMOKRATYCZNYM A ZASADA LEGALIZMU
Kierowanie się zasadą legalizmu oznacza postępowanie zgodne z obowiązującym prawem. Zasadę legalizmu w polskiej Konstytucji formułuje art. 7 : „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. Oznacza to, że organy władzy publicznej nie mogą podejmować działań bez podania podstawy prawnej. Mogą czynić tylko to co im prawo nakazuje lub zezwala i tylko w granicach tego prawa
W inny sposób zasada legalizmu odnosi się do obywateli, ponieważ podejmując swoje działania nie muszą oni powoływać się na podstawę prawną. Zobowiązani są jedynie nie łamać prawa. Żaden obywatel nie może być zmuszony do czynienia tego czego mu prawo nie nakazuje.
Tak ukształtowane granice wolności pozwalają na stwierdzenie, że kompetencje władzy publicznej ograniczające swobodę działania jednostek są ściśle określone przepisami prawa i to najwyższej rangi. Poza tą sferą przyjmuje się zasadę domniemania wolności jednostki, oznaczającą, że to co nie zostało prawnie ograniczone należy do sfery wolności jednostki.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz