Dokumenty aplikacyjne - Zasady pisania, typologia, funkcje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dokumenty aplikacyjne - Zasady pisania, typologia, funkcje - strona 1 Dokumenty aplikacyjne - Zasady pisania, typologia, funkcje - strona 2 Dokumenty aplikacyjne - Zasady pisania, typologia, funkcje - strona 3

Fragment notatki:

Dokumenty aplikacyjne - typologia, funkcje, popełniane błędy. Dokumenty aplikacyjne są swoistą reklamą kandydata ubiegającego się o pracę.
Dokumenty aplikacyjne (życiorys zawodowy i list motywacyjny) stanowią ważne ogniwo w procesie poszukiwania pracy. Sposób, w jaki przedstawimy własną osobę poprzez życiorys czy list motywacyjny może skutkować  zaproszeniem  na  rozmowę  kwalifikacyjną bądź skazywać nas na ciągłe niepowodzenia. Właściwe przygotowanie dokumentów aplikacyjnych to umiejętność, którą możemy opanować, pamiętając o podstawowych zasadach: Nie istnieje uniwersalny wzorzec życiorysu i listu motywacyjnego. Każdą aplikację powinniśmy  tworzyć indywidualnie, uwzględniając nasze predyspozycje, doświadczenia i umiejętności selekcjonowane pod kątem oczekiwań  konkretnego pracodawcy.
Wysyłając aplikację starajmy się dotrzeć nie do jak największej liczby pracodawców, ale do tych właściwych, których listę tworzymy zgodnie z zaplanowaną ścieżką własnej kariery zawodowej. Strategia ilościowa, czyli odpowiedzi na wszystkie napotkane oferty powinna ustąpić strategii jakościowej, czyli świadomej selekcji . Odpowiadając na przypadkowe oferty  nie uda nam się  wykazać, że to właśnie my jesteśmy najlepszym kandydatem, odpowiednio zmotywowanym do objęcia konkretnego stanowiska pracy.
Zanim napiszemy list motywacyjny dokładnie przeanalizujmy wybraną ofertę, aby poznać wymagania pracodawcy w obszarze kompetencji twardych (wykształcenie, szkolenia, umiejętności językowe i specjalistyczne poparte certyfikatami, doświadczenie zawodowe) oraz kompetencji miękkich (np. umiejętności interpersonalnych, pracy w grupie, gotowości do zmian itp., wynikających z  zakresu obowiązków na danym stanowisku  i  jego usytuowania w strukturze firmy).
Zbierzmy  informacje o firmie sięgając do wszelkich dostępnych źródeł (prasa branżowa, Internet, bezpośredni kontakt z pracownikami, materiały promocyjne publikowane przez firmę) aby dobrze poznać specyfikę potencjalnego miejsca pracy
Zasady pisania dokumentów aplikacyjnych: • Dokładnie przeczytaj ofertę i określone w niej wymagania • Pisz na komputerze, na białym czystym papierze • Wyróżnij najważniejsze elementy • Pisz tylko prawdę! • Nie używaj skrótów • Jeżeli oferta jest napisana w języku obcym, w takim samym języku przygotuj dokumenty aplikacyjne • Do dokumentów aplikacyjnych nie dołączaj żadnych kopii dyplomów, rekomendacji i innych dokumentów • Nie rozsyłaj identycznych dokumentów aplikacyjnych do różnych pracodawców Główne elementy CV • Dane personalne (imię, nazwisko, adres, data urodzenia, telefon kontaktowy, e-mail) • Cel (dlaczego szukasz pracy, dlaczego w tej firmie chcesz pracować) • Wykształcenie (podajemy tylko szkoły wyższe i średnie, nie piszemy o szkole podstawowej)

(…)

… program życia. 2. List motywacyjny, stosowany w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy, prezentujący nasze umiejętności, wiedzę i kwalifikacje odnoszące się do wymagań stanowiska pracy. 3. List intencyjny, pisany w sytuacji gdy firma wydaje się być idealnym miejscem dla nas, lecz nie posiadamy informacji o wolnych miejscach pracy. Tworzymy ogólną charakterystykę kandydata, eksponując swoje atuty…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz