Dobór systemu deskowania do konkretnego zadania inwestycyjnego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 112
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dobór systemu deskowania do konkretnego zadania inwestycyjnego - strona 1 Dobór systemu deskowania do konkretnego zadania inwestycyjnego - strona 2

Fragment notatki:

Dobór systemu deskowania do konkretnego zadania inwestycyjnego
W Polsce działają obecnie wszyscy liczący się w Europie wytwórcy deskowań systemowych. Decyzję, jaką należy podjąć w związku z wybo­rem konkretnego produktu, powinna poprzedzić odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy zamierzamy nabyć komplet elementów deskowań systemu przeznaczonego do wyko­nywania określonego typu elementów budowli (ściany, stropy, słupy itp.)?
2. Czy zamierzamy wydzierżawić komplet de­skowań do wykonania określonego obiektu bu­dowlanego?
Odpowiedź twierdzącą na pytanie 1. powinno dać przedsiębiorstwo wykonujące obiekty bu­dowlane o dość znacznym stopniu powtarzal­ności. W takim przypadku dobrze mieć wła­sny komplet elementów deskowań. Elementy dodatkowe (nietypowe dla posiadanego kom­pletu), a niezbędne przy realizacji indywidual­nych rozwiązań w ramach wznoszonych obiek­tów można na ogół wypożyczyć. Jeżeli nato­miast przedsiębiorstwo sporadycznie wykonuje roboty betonowe w dużym zakresie, to wska­zane jest wypożyczenie pod kątem konkret­nego zlecenia kompletu potrzebnych elemen­tów deskowań (twierdząca odpowiedź na py­tanie 2.).
Wybierający określony rodzaj deskowań zasa­dza zwykle swoją decyzję na własnych do­świadczeniach lub poszukuje miarodajnych in­formacji u przedstawicieli firm specjalistycz­nych, co nie zawsze prowadzi do w pełni obiek­tywnej oceny sytuacji. Teoretycznie miarodajną ocenę można otrzymać, stosując wielokryterial-ną analizę przydatności konkretnego deskowa­nia do określonych zadań w istniejących warun­kach realizacyjnych.
Ogólnie postępowanie w ramach takiej analizy nie jest proste i zasadza się na wykonaniu kilku niezbędnych działań, czyli na ustaleniu:
— zbioru kryteriów opisujących badany system,
— mierników określających stopień spełnienia kryteriów przez badany system,
— zasad porównywania wskaźników otrzyma­nych w wyniku oceny przydatności systemów. Niestety, na każdym etapie analizy występu­ją duże trudności. Przykładowo, przyjęta zbyt duża liczba badanych kryteriów powoduje nie tylko znaczne zwiększenie pracochłonności ca­łej analizy, ale może też sprzyjać powstawaniu ewentualnych trudności przy wnioskowaniu na podstawie otrzymanych wyników. Szerzej to za­gadnienie zostało omówione w pracy [7]. Trzeba tu zauważyć, że kwestia ceny zakupu lub dzierżawy elementu deskowania jest zagadnie­niem dość skomplikowanym. Oczywiście wy­twórca elementów deskowań wie, jakie kosz­ty ponosi na wyprodukowanie konkretnego ele­mentu, a co za tym idzie, jaką wyznacza za ten element cenę podstawową. Natomiast na cenę najmu lub sprzedaży elementu zaproponowaną konkretnemu odbiorcy ma również wpływ po­lityka cenowa producenta lub dystrybutora de­skowań, co może się wiązać ze stosowaniem na korzyść poszczególnych kontrahentów systemu upustów cenowych wynikających na przykład z:

(…)

…,
— stopniem zaufania sprzedawcy do nabywcy,
— uzgodnionymi warunkami płatności,
— liczbą elementów danego typu deskowania znajdujących się w magazynie dostawcy itp. Według niektórych danych w wyniku indywidu­alnych ustaleń cena produktu może zmniejszyć się nawet o ok. 20%.
Na cenę jednego metra kwadratowego zade-skowanej powierzchni elementu budowlanego -poza cenami poszczególnych elementów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz