To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Projektowanie deskowań
Projektowanie deskowań. Decyzja o wykorzystaniu konkretnego systemu deskowaniowe-go do realizacji określonego obiektu poprzedza zawsze sam proces projektowania deskowania. Przed przystąpieniem do projektowania należy zapoznać się z instrukcją techniczną wybranego systemu, udostępnianą przez producentów i dystrybutorów deskowań. Instrukcje ułatwiają zapoznanie się z:
— podstawowymi założeniami systemu, — dopuszczalnymi obciążeniami podstawowych elementów,
— asortymentem elementów formujących, łączących, podtrzymujących i usztywniających oraz wszystkimi potrzebnymi akcesoriami,
— zasadami montażu i demontażu deskowania,
— podstawowymi zasadami projektowania kompletów roboczych deskowania. Przystępując do projektowania zestawu deskowania przydatnego do wykonania określonych robót, trzeba również mieć kompletną wizję przebiegu robót betonowych na danym obiekcie i w istniejących warunkach. W związku z tym trzeba zwykle uwzględnić:
— wymiary obiektu i jego poszczególnych elementów przewidzianych do deskowania,
— liczbę występujących w obiekcie powtarzalnych kondygnacji, sekcji itp.,
— rozkład dylatacji i możliwość podziału obiektu na działki robocze z uwzględnieniem miejsc, w których dopuszcza się wykonanie przerw technologicznych w betonowaniu,
— planowane terminy prowadzenia robót,
— założoną wielkość rytmu roboczego,
— planowany sposób prowadzenia robót zbro-jarskich i betoniarskich.
Na podstawie powyższych przesłanek ustala się konkretne płaszczyzny, które musza być zade-skowane. Na początku trzeba zaplanować ułożenie elementów formujących. Po szczelnym zapełnieniu deskowanej powierzchni elementami o wymiarach systemowych pozostałe niezakry-te powierzchnie należy wypełnić systemowymi elementami wyrównawczymi lub w określony sposób materiałami podręcznymi znajdującymi się na budowie (w instrukcjach technicznych poszczególnych systemów są zawarte na ogół możliwe warianty rozwiązań w bardziej typowych sytuacjach). Układ elementów formujących decyduje o układzie elementów podtrzymujących, usztywniających oraz pozostałych akcesoriów. Jeżeli zaproponowany układ jest technicznie poprawny i zadowala projektanta, można przystąpić do sporządzania zestawień materiałowych. Jednak problem polega na tym, że w większości przypadków istnieje więcej niż jeden technicznie poprawny układ elementów formujących i należałoby wybrać spośród nich ten najbardziej korzystny, czyli np. najtańszy lub umożliwiający w jak największym stopniu wykorzystanie posiadanego w magazynie zbio ru elementów formujących. Wymaga to kilkakrotnego powtórzenia całego cyklu dobierania elementów do potrzebnego zestawu. Nawet gdy projektant dobrze zna dany system i ma duże doświadczenie zawodowe, jest to zajęcie bardzo pracochłonne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)