Diagnoza a terapia - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 1225
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Diagnoza a terapia - omówienie - strona 1 Diagnoza a terapia - omówienie - strona 2 Diagnoza a terapia - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

DIAGNOZA A TERAPIA W podejściu behawioralnym kładzie się nacisk na to co osoba robi, a nie jakie właściwości posiada. Bardziej istotne od teo co zachowanie wywołuje, jest to, co zachowanie podtrzymuje. Analitycy zachowania sprzeciwiają się persenologizmowi, czyli odrzucaja tezę, że właściwości podmiotowe są determinantą zachowań. Diagnozowanie określa stopień odchylenia się rzeczywistości od jej wizji. Służy przygotowaniu specyficznej interwencji psychologicznej. Liczba rozróżnianych przez diagnostę stanów nie powinna być większa niż liczba specyficznych interwencji pozostających do dyspozycji. Diagnoza jest istotnym elementem projektowania terapii - należy określić co na co ma być zamienione, aby ocenić skuteczność i korygować jej przebieg. 2.4.1. ZWIĄZEK DIAGNOZY I TERAPII W diagnostyce i terapii psychoanalitycznej wyraźnie podkreślano związek terapii i diagnozy. W terapii psychoanalitycznej każda metoda badania jest jednocześnie metodą terapii. Podobnie jest w rozmowie psychologicznej. Pojawia się tutaj jednak problem oczekiwań diagnosty i kooperacyjnej postawy pacjenta. Diagnostyczno-terapeutyczny charakter rozmowy psychologicznej ogranicza w pewien sposób jej wartość diagnostyczną. Może doprowadzić do tak znaczącej zmiany podczas identyfikacji, że badany przedmiot po badaniu diagnostycznym jest jakościowo odmienny od tego jaki był przedtem. 2.5. NOWE WYZWANIE - MOŻLIWOŚCI I KONSEKWENCJE WYKORZYSTYWANIA KOMPUTERÓW W DIAGNOSTYCE PSYCHOLOGICZNEJ Modele komputerowe jako narzędzia weryfikacji teorii empirycznych mają przewagę nad modelami werbalnymi czy bezpośrednimi manipulacjami eksperymentalnymi. Argumenty za wykorzystaniem w diagnozowaniu komputerów: - rzeczywista i zupełna standaryzacja warunków badania
- dokładność zapisu parametrów - uwolnienie psychologów od mechanistycznych czynności - obniżka jednostkowych kosztów - elastyczność systemów testujących - aktualizacja norm Warunki, które muszą być spełnione, aby komputerowa wersja testu realizowała swoje zadania: - łatwość operacji - niezawodność - czytelna forma prezentowania bodźców, informacji na ekranie, właściwa tonacja instrukcji - możliwość uzupełniania, powracania do różnych części testu STRATEGIA ADAPTACYJNEGO TESTOWANIA strategia komputerowa pozwalająca na aktywny dobór zadań czy testów w zależności od dotychczasowych wyników osoby badanej. Istnieje kilka typów adaptacyjnego testowania np.:
Strategia rozgałęziona (drzewa)
Na szczycie piramidy znajduje się pytanie wyjściowe o średnim stopniu trudności, które determinuje dwa kolejne pytania (jedno trudniejsze, drugie łatwiejsze od wyjściowego). W zależności od odpowiedzi osoby badanej następne będzie jedno z tych dwóch.


(…)

… są osobie badanej nowe pozycje, które przynoszą maksymalną ilość informacji odnośnie do aktualnie oszacowanego poziomu cechy. Korzystanie z komputerowych wersji testu rozszerza zakres obserwacji zachowania osoby badanej. Badający może skupić się na zachowaniach akcydentalnych i ekspresyjnych, ponieważ zachowania testowe są rejestrowane i może je w dowolnym czasie odtworzyć. Dodatkowym wskaźnikiem…
… przez komputery są to błędy systematyczne. Kolejnym minusem jest to że programy komputerowe posiadają jednoznaczne reguły interpretacyjne, co może zubożyć lub naciągać interpretację.
Zasada GIGO Bardzo wymyślne programy komputerowe przysłaniają nietrafność i nierzetelność danych wejściowych i stosowanych reguł przetwarzania EFEKT BARNUMA złudzenie trafności opisu w odniesieniu do konkretnego przypadku, co bierze…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz