Diagnostyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 385
Wyświetleń: 2856
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Diagnostyka - strona 1 Diagnostyka - strona 2

Fragment notatki:

DIAGNOSTYKA SYSTEMATYKA- zajmuje się przyswajaniem i interpretowaniem pojęć klinicznych SYMPTOMATOLOGIA- (łac. sympthoma )- nauka o objawach Każdy organizm żywy w trakcie funkcjonowania demonstruje objawy zdrowia lub zdrowia + choroby. W biologii brak ścisłych norm- zawsze istnieje zakres normy (dolna i górna granica)- po ich przekroczeniu w każdą ze stron mamy do czynienia z odchyleniami co jest już stanem patologicznym. W ramach fizjologii organizm może funkcjonować blisko dolnej lub górnej granicy normy np. podczas snu blisko dolnej; po wysiłku fizycznym- blisko górnej. Diagnostyka kliniczna to przedmiot uczący podstaw rozumowania lekarskiego- istota polega na „wędrówce wgłąb organizmu”- nabyciu tej umiejętności. TOK POSTĘPOWANIA LEKARSKIEGO Składają się na niego: badanie pacjenta ( examinatio = exfloratio )- badający stawia rozpoznanie diagnosis oparte na wynikach badań rokowanie ( prognisis )- przepowiadanie przyszłości w oparciu o doświadczenia swoje i innych lekarzy leczenie ( terapia )- podjęcie działań mające na celu zniwelowanie choroby i jej skutków zapobieganie ( profilaxis ) pandemia, epidemia- u ludzi, panzoocja, epizoocja- u zwierząt BADANIE PACJENTA- pozwala ustalić odstępstwa od normy. Składa się z dwóch etapów badanie kliniczne= fizykalne=podstawowe badanie dodatkowe= specjalistyczne= analityczne= laboratoryjne= instrumentalne W oparciu o badanie kliniczne w wielu przypadkach daje się ustalić jedynie podejrzenie i wówczas rozstrzygającą rolę spełniają w rozpoznaniu badania dodatkowe. Badania podstawowe odbywają się w oparciu o plan i cztery podstawowe metody. Plan to przyjęty przez lekarza wzorzec postępowania umożliwiający przeprowadzenie w kolejności określonych czynności co minimalizuje przeoczenie i daje możliwość zdobycia dużej ilości informacji. PLAN BADANIA opis zwierzęcia generalia=signalement zbieranie wywiadu anamnesis - rozmowa z opiekunem wg. określonego schematu (okoliczności zachorowania, normalne zachowanie, itp.) ocena stanu obecnego- w chwili wykonywania badania status presens - składają się na nie przedmiotowe badanie ogólne i przedmiotowe badanie szczegółowe ocena wyglądu zewnętrznego zwierzęcia habitus ocena widocznych błon śluzowych naturalnych otworów ciała ocena węzłów chłonnych i naczyń chłonnych ustalenie ciepłoty wewnętrznej, tętna, oddechów CTO badanie poszczególnych układów i narządów

(…)

….
OMACYWANIE palpatio - badanie przez dotykanie, uciskanie narządów. Można to uzyskać -opuszkami palców (badanie tętna) -grzbietową stroną dłoni (rozmieszczenie ciepłoty zewnętrznej) -u dużych gatunków wykorzystuje się tzw. badanie głębokie tzn. ręka w pięść (badanie żwacza i trawieńca)
bezpośrednie -zewnętrzne (badanie budowy skóry) -wewnętrzne (badanie śluzówki jamy ustnej, badanie przez prostnicę narządów rodnych, przy badaniu śródoperacyjnym - laparotomia i omacywanie od wewnątrz narządów wewnętrznych)
pośrednie -przez powłoki brzuszne (u zwierząt towarzyszących) omacuje się w ten sposób narządy wewnętrzne, omacywanie przez prostnicę per rectum w ten sposób bada się narządy jamy brzusznej. -głębokie (bólowe) do badania narządów wewnętrznych jamy brzusznej (żwacz, trawieniec, księgi) lub klatki piersiowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz