Demokratyzacja Europy zachodniej i po_udniowej (1945-1982)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 448
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Demokratyzacja Europy zachodniej i po_udniowej (1945-1982) - strona 1 Demokratyzacja Europy zachodniej i po_udniowej (1945-1982) - strona 2 Demokratyzacja Europy zachodniej i po_udniowej (1945-1982) - strona 3

Fragment notatki:

Demokratyzacja Europy zachodniej i południowej (1945-1982).
Demokratyzacja jest to proces "dochodzenia" do demokracji. Zwykle zachodzi w krajach rozwijających się lub przechodzących transformację systemową. Wyraża się w rzeczywistym uznaniu praw politycznych i obywatelskich.
WŁOCHY W obu pokonanych krajach Zachodu, we Włoszech i Niemczech , powodzenia tempo z jakim odradzała się demokracja, zależały od szybkości alianckiej ofensywy oraz od oporu jaki te państwa faszystowskie stawiały. „Normalne” życie polityczne powróciło do południowych Włoch wtedy, gdy alianci przesunęli się na północ, gdzie resztki państwa faszystowskiego, niegdyś sprzymierzonego z Niemcami, obecnie były przez to państwo w większości zajęte. Jednak przez cały rok 1944 sytuacja polityczna w południowych Włoszech była niestabilna, partie antyfaszystowskie, każda posiadająca orędownika w innym państwie alianckim, nie były w stanie porozumieć się co do sposobu sformułowania rządu i przygotowania zmian instytucjonalnych. 2 VI 1946 rozpoczęła się nowa era w polityce Włoch. Odbyły się wybory do nowego zgromadzenia ustawodawczego oraz referendum w kwestii tego, czy Włochy powinny pozostać republiką. Monarchia nie przetrwała, a referendum i wyboru ujawniły głęboki rozłam wśród partii antyfaszystowskich, nowa republika podzielona była na konserwatywno-monarchistyczne Południe oraz radykalno-republikańską Północ. 62-letni Alcide de Gasperi został pierwszym katolickim premierem zjednoczonych Włoch. Nowa konstytucja kładąca nacisk na regionalizm w przeciwieństwie do uprzedniego centralizmu państwa faszystowskiego, została formalnie wprowadzona 1 I 1948, de Gasperi, przywódca nowej partii Chrześcijańsko - Demokratycznej, ponownie został wybrany z mandatu „prawa i porządku”.
NIEMCY W Niemczech demokracja odrodziła się po raz pierwszy podczas wolnych wyborów w bawarskiej wiosce Wolmuttshűll w 1945 roku, a przed 1948 rokiem zachodnie strefy Niemiec były już w stanie powołać Radę Parlamentarną, która miała przygotować projekt ustawy zasadniczej (Grundgesetz), w zamyśle która miała pozostać prowizoryczną konstytucją do chwili, kiedy Niemcy będą mogły ponownie się zjednoczyć. Tymczasem federalna Republika Niemiec zarządzana była na podstawie demokratyczno-liberalnej konstytucji, a ważne organy administracji do spraw kultury, szkolnictwa i wyznań zostały zdecentralizowane, odłączone od Reichstagu i skoncentrowane w niemieckich landach. Wiele weimarskich partii politycznych, zwłaszcza SPD, zreformowało się przed pierwszymi wyborami ogólnokrajowymi w sierpniu 1949. Natomiast najbardziej oporne wobec procesu demokratyzacji dokonującego się w europie zachodniej po drugiej wojnie były Hiszpania oraz choć w mniejszym stopniu Portugalia. Oba państwa uparcie opierały się demokracji skazując się tym samy na powszechny ostracyzm.

(…)

… najistotniejszych kwestii z przedstawicielami wszystkich liczących się sił politycznych i gospodarczych — pozwolił osiągnąć przyzwolenie społeczne na zmiany i przyjąć "Konstytucję zgody" w grudniu 1978 roku.
Przyznanie regionom kraju daleko idącej autonomii okazało się czynnikiem zapobiegającym konfliktom wewnętrznym (wyjątek: Kraj Basków) i pobudziło ich rozwój gospodarczy, a co za tym idzie — przyczyniło…
… udzielenie koloniom samodzielności. W połowie lat 80-tych najgorsze było za Portugalczykami, a po wprowadzeniu w 1985 roku, mających ograniczyć wpływ rządu na rolnictwo i przemysł, zmian konstytucyjnych na urząd premiera w 1986 roku wybrano pierwszego po 60 latach cywila, socjalistę dr Maria Soaresa. 25 IV 1975 roku, w pierwszą rocznicę „ rewolucji goździków”, odbyły się wybory do Zgromadzenia Narodowego…
… całkowicie martwym. Kolejne wybory parlamentarne - 1976 - przeprowadzone w drugą rocznicę rewolucji Goździków, potwierdziły że socjaliści pozostają ugrupowaniem cieszącym się największym poparciem w Portugalii. W czerwcu 76 odbyły się wybory prezydenckie, w których zwyciężył gen dos Santos Eanes. Polecił on misję tworzenia rządu liderowi socjalistów Soaresowi. Po okresie burzliwych przemian, pod władza…
… rozbudził wśród mieszkańców najbogatszych prowincji pragnienie uniezależnienia się od władzy centralnej, co miało umożliwić jeszcze szybszy wzrost stopy życiowej w tych częściach kraju. Najwyraźniej tendencje te dały o sobie znać w Kraju Basków, dążącym do separacji, w mniejszym zaś stopniu w Katalonii i Galicji, zmierzających do uzyskania autonomii w granicach Hiszpanii. Aspiracjom tym towarzyszyło…
… było złagodzeni cenzury oraz przeprowadzenie reformy ograniczającej działania tajnej policji PIDE. Umożliwiło to powrót do kraju emigrantom politycznym, w tym przywódcy partii socjalistycznej Mario Soaresowi. W dalszym ciągu jednak podtrzymywano podstawowo mechanizmy ograniczające pluralizm polityczny - tj zakaz działalności partii politycznych i restrykcyjny system wyborczy. Latem 1973 roku w szeregach amii…
… 25 IIV 1974, wtedy Lizbona została opanowana przez żołnierzy, część z nich w lufach karabinów miała czerwone goździki. Działania armii spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony ludności. Władzę w portugali przejęła Junta Ocalenia Narodowego, na której czele stanął gen de Spinola. Junta natychmiast wydała deklarację wprowadzenia pluralizmu politycznego oraz rozwiązanie problemów kolonialnych poprzez…

-uznano równoprawność wszystkich form własności
-poszerzono prawa obywatelskie
-na nowo uregulowano stosunki między najwyższymi organami władzy państwowej
-wprowadzono nową interpretację metody wprowadzania socjalizmu - umacnianie społeczno - ekonomicznej i kulturalnej wolności, rozszerzanie form demokracji bezpośredniej GRECJA
W Grecji rządy autorytarne panowała od 1967-1974 tzw. junta czarnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz