DEMOKRACJA W ZNACZENIU ETYMOLOGICZNYM
Demokracja w znaczeniu etymologicznym to pierwotne i dosłowne rozumienie tego pojęcia. Dlatego demokracja w znaczeniu etymologicznym oznacza władzę lub rządy ludu. Ponieważ demos to lud a krateo to rządy, władza. Sens pojęcia demokracji należy postrzegać poprzez kontekst historyczny i lokalizacyjny, gdyż co innego pojęcie demokracji oznaczało w Atenach a co innego oznaczało we Francji XVIII/XIX wieku. Dlatego demokracja jest pojęciem kontekstowym.
Demos czyli lud jest pojęciem różnie rozumianym w zależności od okresu. Już w starożytnej Grecji pojęcie to było niejednoznaczne gdyż oznaczało mężczyzn, wolnych, również ekonomicznie, obywateli polis.
Sartori wskazuje, że istnieje wielość interpretacji pojęcia lud. Przedstawia on :
- lub w znaczeniu dosłownie wszyscy - nie ma zastosowania gdyż żadna ze współczesnych demokracji nie spełnia takich warunków
- lud w znaczeniu nieokreślona duża część - nie ma zastosowania ponieważ jest pojęciem nieokreślonym
- lud w znaczeniu klasy niższe - nie ma zastosowania gdyż jest pojęciem nieokreślonym
- lud jako byt, określona całość - nie ma zastosowania gdyż tu jednostka nic nie znaczy w odniesieniu do całości
- lud jako większa część wyrażona poprzez zasadę absolutnej większości - nie mam zastosowania gdyż większość miała by absolutne prawo decydowania za wszystkich
- lud jako większa część wyrażona poprzez zasadę ograniczonej większości - według Sartoriego najwłaściwsze pojmowanie pojęcia ludu gdyż owszem większość będzie decydowała za wszystkich ale uwzględniane będzie również prawo mniejszości. Na początku XIX w. w Europie obowiązywały cenzusy - w wyborach głosować mogło zaledwie 3 procent ogółu ludności - głosować mogli mężczyźni, wolno urodzeni szlachcice, którzy ukończyli studia. Obecnie lud to my wszyscy, cenzusem pozostał jedynie wiek i domicyl.
Ważne jest również to , że pewnych praw obywatelskich nie mają również cudzoziemcy. Owszem po spełnieniu pewnych warunków mogą być poddani naturalizacji jednak zanim to nastąpi, cudzoziemcy nie mogą uczestniczyć w demokratycznych wyborach. TK Niemiec stwierdził że cudzoziemcy nie należą do ludu gdyż do ludu należą tylko jednostki które należą do narodu lud zostały do niego włączone poprzez naturalizację. Podsumowując - znaczenie pojęcia lud zależy od tego jak zdefiniowana jest kategoria jednostek, które maja prawo do obywatelstwa. Kratos czyli władza. Nie ma wątpliwości że chodzi tu o władze ludu. Jednakże nad kim lud ma sprawować tę władzę? Sartori uważa że jest to władza ludu nad ludem. Do ludu należy większość jak i mniejszość. To że władza należy do ludu oznacza że musi ona pochodzić od ludu. Władza jest usankcjonowana jeżeli rzeczywiście jest nadana od dołu.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)