Demokracja polityczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 378
Wyświetleń: 3913
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Demokracja polityczna - strona 1 Demokracja polityczna - strona 2 Demokracja polityczna - strona 3

Fragment notatki:

Cechy społeczeństwa demokratycznego
Demokracja oznacza „rządy demos” (czyli ludu). Do kręgu znaczeń przypisywanych słowu „demokracja” zaliczają się następujące określenia:
system rządów ludzi biednych i pokrzywdzonych przez los
forma rządów, gdzie w sposób bezpośredni i ciągły rządzi sam lud, który nie potrzebuje profesjonalnych polityków czy funkcjonariuszy publicznych
społeczeństwo oparte na równości szans i indywidualnych zasługach, niż na hierarchii i przywilejach
system opieki społecznej i redystrybucji ukierunkowany na zmniejszenie nierówności społecznych
system podejmowania decyzji oparty na zasadzie rządów większości
system rządów, który chroni prawa i interesy mniejszości, ustanawiając kontrolę nad władzą większości
sposób obsadzania urzędów publicznych poprzez opartą na konkurencji walkę o poparcie wyborców
system rządów, który służy interesom ludzi, bez względu na ich udział w życiu politycznym
Jedną z zasadniczych cech demokracji jest zasada równości politycznej, przekonanie iż dystrybucja władzy politycznej powinna być możliwie szeroka i możliwie równa. Równość polityczna może być więc postrzegana jako kluczowa cecha demokracji, gdyż gwarantuje, że każdy członek ma takie samo znaczenie- wszystkie głosy są jednakowo istotne. Większość koncepcji demokracji opiera się na zasadzie „rządu przez lud”. W rezultacie ludzie rządzą samymi sobą - biorą udział w podejmowaniu kluczowych decyzji, które nadają kształt ich życiu i przesądzają o losie ich społeczeństwa. W przypadku demokracji bezpośredniej, która oparta jest na ciągłym uczestnictwie obywateli w zadaniach państwa, wymaga się zaangażowania w podejmowanie decyzji za pomocą takich środków, jak referenda, masowe spotkania, a nawet interaktywna telewizja. Inna forma aktywności demokratycznej jest akt głosowania. Kiedy obywatele głosują, nie tyle podejmują decyzje, co kształtują własne życie, wybierając tych, którzy w ich imieniu będą owe decyzje podejmować. Cechą charakterystyczną społeczeństwa demokratycznego jest:
- niezależność od władz publicznych.
- odznacza się dużym stopniem aktywności obywateli w wielu sferach życia publicznego,- stosunki społeczne polegają na współpracy i zaufaniu.- tworzą go aktywni obywatele, zdolni do samoorganizacji, myślący o interesach społecznych,- zależności polityczne są oparte na zasadach równości,- działa niezależnie od instytucji państwowych,- poczucie odpowiedzialności także samodzielność,- aktywność publiczna, równouprawnienie,- pozytywny stosunek do innych społeczeństw i ludzi.
Do filarów społeczeństwa obywatelskiego zalicza się:
wolne, demokratyczne wybory,
własność prywatną i gospodarkę rynkową,


(…)

… naruszani praw człowieka przez organy administracji publicznej jak również inne instytucje państwowe jest liczba wniosków kierowanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu. Polacy znajdują się pod tym względem na trzecim miejscu w statystykach.
Najpowszechniejsze przypadki naruszania praw człowieka przez instytucje w naszym kraju to nieprawidłowy sposób działania wymiaru sprawiedliwości, a w szczególności przeciąganie się w nieskończoność postępowań sądowych. Jest to przykład łamania prawa każdego obywatela do sprawiedliwego osądzenia.
Obywatele polscy natomiast najczęściej naruszają prawa człowieka m.in. poprzez: rasizm czy też antysemityzm. Jesteśmy wrogo nastawieni do Żydów oraz ludzi czarnoskórych. Powszechne są krzywdzące i nieprawdziwe stereotypy na temat innych nacji…
… najpierw oceniamy to, co widzimy, tworząc w ciągu 4-6 sekund tzw. pierwsze wrażenie - nierzadko krzywdząco stereotypowe. podświadomie przypisujemy ludziom cechy pasujące do ukrytych teorii osobowości czy schematów poznawczych, które wytwarzamy w ciągu życia na podstawie własnych doświadczeń. Gdzieś po drodze ulegamy efektowi aureoli, własnym stanom emocjonalnym; mylą nas kulturowe uwarunkowania komunikatów niewerbalnych, konteksty, w jakich wydajemy opinie… Czy więc faktycznie ZNAMY ludzi, których „znamy”!?
Stereotyp pełni ważną funkcję w praktyce politycznej, pozwala bowiem na dokonanie podziału: “my” - “oni”, który kształtuje poczucie identyfikacji polit. powstałej w wyniku funkcjonowania opozycji grupy własnej (“my”) i grupy obcej (“oni”). Również w propagandzie stosowane są stereotypy…
… one konsekwentnie i efektywnie dążyć do realizacji swoich celów przez wywieranie wpływu na decyzje elit, partii, rządu.
Grupy nacisku - mniej lub bardziej zorganizowane zespoły forsujące interesy tych, którzy je tworzą, oraz ich klienteli, należących do różnych kategorii społecznych np. określonych branż przemysłu, menadżerów, rolników.
Organizacje terrorystyczne - w celu realizacji swoich celów stosują nielegalne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz