demokracja deliberatywna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 644
Wyświetleń: 1960
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
demokracja deliberatywna - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

DEMOKRACJA DELIBERATYWNA
Demokracja deliberatywna jest to forma rządów, w której wolni i równi obywatele (oraz ich przedstawiciele) legitymizują decyzje w trakcie procesu polegającego na wzajemnym prezentowaniu racji, które są dla wszystkich do zaakceptowania i są powszechnie zrozumiałe.
Dyskusja podejmowana jest w celu osiągnięcia wniosków i podjęcia decyzji, które obowiązują w danym momencie wszystkich obywateli, przy czym mogą podlegać krytyce w przyszłości. Celem demokracji deliberatywnej jest usprawiedliwienie lub legitymizacja decyzji podejmowanych przez obywateli i ich przedstawicieli.
Cechami demokracji deliberatywnej są:
Obywatele i ich przedstawiciele prezentują racje ( których jednostki - obywatele - chcący uczciwie współpracować - nie mogą odrzucić, jeśli kierują się rozsądkiem)
Prezentowane racje powinny być zrozumiałe i dostępne dla wszystkich obywateli
Raz podjęte decyzje zobowiązują na pewien czas
Proces podejmowania decyzji ma charakter dynamiczny
Zasada ostrożności czyli ograniczania się jest stosowana w razie kontrowersji moralnych.
Krytycy demokracji deliberatywnej wskazują na niebezpieczeństwa związane z umiejętnościami retorycznymi niektórych uczestników, częstą nieracjonalność niektórych uczestników (emocje, stronniczość). Demokracja deliberatywna nie może też legitymizować wszystkich decyzji (np. tajne operacje wypowiedzenie wojny)
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz