Definicje według różnych ludzi.

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 462
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Definicje według różnych ludzi. - strona 1

Fragment notatki:

Definicje. Definicja według Leszczyńskiego Geografia - nauka o zróżnicowaniu przestrzennym struktur fizyczno -geograficznych i struktur społeczno - ekonomiczno - geograficznych oraz ich wzajemnych powiązaniach. Przedmiot badań i środowisko przyrodnicze oraz społeczne. Powoduje to wyróżnienie geografii fizycznej i społeczno - ekonomicznej.
Według Chojnickiego Geografia społeczno - ekonomiczna - zajmuje się szeroko rozumianą strefą społeczną, zjawiskami i procesami gospodarczymi, politycznymi, ludnościowymi, osadniczymi i kulturowymi w ujęciu przestrzennym i środowiskowym.
Według Ryszarda Domańskiego
Nauka, badająca systemy społeczno- gospodarcze w dwóch wymiarach: środowiskowym i społecznym Geografia człowieka ( pojęcie angielskie) - w Polsce koniec XVIII wieku, rozwój po 1918 roku do początku 1939 roku. W 1949r. na zjeździe w Gdańsku, geografowie odcięli się od dziedziny zwanej geografia człowieka (nic nie wnosi do nowej tworzącej się rzeczywistości) zmieniono na geografie ekonomiczną. Z czasem pojawiła się geografia ekonomiczna. Pod koniec lat siedemdziesiątych zaczęto stosować termin geografia społeczno - ekonomiczna. Początek lat dziewięćdziesiątych - próby powrotu do nazwy geografia człowieka.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz