Dante Aligiehri

Nasza ocena:

5
Pobrań: 343
Wyświetleń: 2170
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dante Aligiehri - strona 1 Dante Aligiehri - strona 2 Dante Aligiehri - strona 3

Fragment notatki:


Dante Alighieri - projekt światowej monarchii Dante Alighieri żył w latach (1265-1321).Był jednym z największych poetów włoskich. Rozpoczął studia retoryki , gramatyki , filozofii , literatury oraz teologii , później studiował wnikliwie filozofię i teologię . Najwybitniejszy utwór Dante Alighieri, Boską Komedię, uznano powszechnie za wielką syntezę kultury średniowiecza. W wym utworze niebo pokazuje mu Beatryfcze, kobieta która naprawdę istniała i w której Dante był nieszczęśliwie zakochany. Ożenił się on z Gemmą di Manetto Donati , która urodziła mu czworo dzieci.Od 1295 aktywnie zaangażował się w życie polityczne. Pełnił funkcję radnego, a od roku 1300 również członka rady wykonawczej; brał także udział w poselstwie do papieża.. Został oskarżony i skazany na grzywnę i dwa lata wygnania. Przez to że nie zapłacił kary został skazany na śmierć. Nie wrócił już do Floręcji. Zmarł w Rawennie w 1321 roku, pozostawiając potomnym dzieło, które przyniosło mu sławę „ Boską Komedię „oraz polityczny traktat „ O monarchii .” „ O monarchii” Czy Monarchia Doczesna jest niezbędnym warunkiem dobrobytu na świecie? Czy lud rzymski zgodnie z prawem przyjął instytucję monarchy? Czy władza Monarchy pochodzi wprost od Boga? CIVILITAS UNIWERSALIS HUMANIGENERIS, czyli uniwersalna społeczność ludzka, przedstawiona jest poraz pierwszy przez Dantego. Jako idea ludności świeckiej, w której nie jest ważne pochodzenie, miejsce zamieszkania. Myśl polityczna Dantego stanowi wyjaśnienie dla ustroju który Dante nazwał „monarchią światową, doczesną”.Dante opowiadał się za cesarstwem które obejmowało by cały świat. Podporządkowani byli by mu władcy poszczególnych państw wchodzących w jego skład. Według niego tylko ten ustrój może zaprowadziś na świecie powszechny pokuj ,czyli dobro które opisuje:
To właśnie ono umożliwia korzystanie z „bogactw, przyjemności, honorów, długiego życia, zdrowia, siły czy piękności”
Ustanowienie Monarchii lub Cesarstwa jest niezbędnym warunkiem dobrobytu na świecie. Musi jstnieć jednak osoba która potrafiła by pokierować poszczególnymi władcami państw . Osoba inna niż wszyscy. Bez której poddani nie dochodzą swoich celów a nawet całe królestwo upada.
nie będąc swoimi poddanymi, nie mogą wyrokować o sobie nawzajem — nie może bowiem równy sądzić równego — musi się znaleźć ktoś trzeci, kto władzą ich przewyższa i którego prawom obaj podlegają.
Dante tego wielkiego władce porównuje do ojca rodziny, starszego który zarządza domem , do władcy który sprawuje pieczęć nad miastem. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz