Dale Jamieson - Metoda i teoria moralna - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 315
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Dale Jamieson - Metoda i teoria  moralna - omówienie - strona 1 Dale Jamieson - Metoda i teoria  moralna - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Dale Jamieson „ Metoda i teoria moralna” [w:] „Przewodnik po etyce”
1. Wprowadzenie
- Chce się zająć samymi teoriami moralnymi - ich istotą, powodem ich akceptacji przez nas i metodami, jakimi się je tworzy. Dotychczas nie podejmowano tych kwestii, gdyż panowała powszechna zgoda co do natury teorii moralnych. Traktowano je jako abstrakcyjne struktury, które dotyczyły raczej uzasadnienia niż motywacji. za właściwą ich metodę uznawano pewna wersję koherentyzmu. Dzisiaj ich intelektualna perspektywa nie jest już tak jednorodna.
2. Istota teorii moralnych
1) Dominujaca koncepcja - teorie moralne to abstrakcyjne struktury, które ujmują w odpowiednie kategorie ludzi, ich działania i skutki ich działań.
- Kategorie te to: cnotliwy, występny, słuszny, lepszy, dowolny, obowiązujacy itp.
- Oceniamy skutki według tego, czy są dobre, działania według słuszności, ludzi według ich cnotliwości. Różne teorie wysuwają na pierwszy plan różne kategorie
-np. Utylitaryzm - na pierwszym miejscu stawia dobro skutków, na tej podstawie oceniając słuszność postępowania i cnotliwość ludzi; Deontologia - przeciwnie - najważniejsza jest sluszność dzialania.
zadaniem teoretyków moralności jest jest jasny wyklad teorii moralnej, przedstawienie dowodu jej uniwersalności i nadanie mocy jej nakazom. Struktura rozumowania w teoriach moralnych jest często wzorowana na logice teorii prawa (Bentham) i ekonomii (Hobbes). - Koncepcja ta pojawia się we współczesnej etyce raczej implicite niż explicite.
2) Antyteoretycy - Patrzenie na moralność „z dołu do góry” a nie, jak teoretycy, „z góry na dół”.
- G. Anscombe „Modern moral philosophy” - krytyka dominującej koncepcji. Anscombe przeciwstawia się „prawnej koncepcji etyki”, gdyż nie da się utrzymac tego stanowiska bez idei boskiego prawodawcy. Wiara w szczególny typ autorytetu obowiązku moralnego jest perwersją etyki tomistycznej. Zniesienie tego typu moralności przyczyniloby się do wyjasnienia naszych rzeczywistych przekonań i praktyk moralnych.
- A. MacIntyre i B. Williams - filozofii moralnej brak autorytetu. MacIntyre - nie można szukac autorytetu w pluralistycznych, liberalnych społeczeństwach. Trzeba obalić liberalizm, rozwijając wspólną ideę dobrego życia. Williams - przyjmuje pluralizm i liberalizm jako dane i stara się oprzeć systemy etyczne liberalnych społeczeństw na już istniejących modelach życia. Obaj panowie - nowożytna filozofia moralna jest raczej częścią naszej kultury niż propozycją nowych rozważań (bo nie ma autorytetów). Williams - moralność jest wyrazem tego, co etyczne. Moralnosć skupia się na obowiązkach przez co działa na nas represyjnie i dezintegruje naszą tożsamość. Można organizować sobie życie w spoleczeństwie świeckim, zerwawszy z ograniczeniami moralności.


(…)


- W filozofii moralnej przyklady służą do wielu celów, np. Kant - by pokazać, jak różne formuly imperatywu kategorycznego stosują się do różnych przypadków, Sartre - by pokazać, że istnieją problemy moralne, których nie da się rozwiązać odwołaniem do zasad.
- we współczesnej filozofii moralności - uzywa się ich, by zbadać ludzkie intuicje
- Za Onorą O'Neill - cztery typy przykladów w filozofii moralnej: wzory…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz