Normy społeczne - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2968
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Normy społeczne - omówienie - strona 1  Normy społeczne - omówienie - strona 2

Fragment notatki:


Normy społeczne - standardy zachowania, które bazują na szeroko podzielanych przekonaniach na temat tego, jak indywidualny członek społeczeństwa powinien się w danej chwili zachować.
 
  Normy społeczne: Zwyczaj - kategoria norm, nadająca automatyzm naszemu życiu, ułatwiająca je. Tworzy się oddolnie, nie ma charakteru skodyfikowanego. Moda - jest dużo bardziej zmienna niż zwyczaj. Rzadko kiedy tworzy się oddolnie, najczęściej jest narzucana przez projektantów i duże koncerny (poprzez marketing). Moralność - dotyczy takich sfer życia, w których działanie jednego człowieka nie jest obojętne dla dobra, szczęścia i zdrowia innych ludzi (np. nieoddanie długów wpłynie na wierzyciela itp.). Dotyczy najbardziej fundamentalnych relacji między ludźmi. Chronią dobro moralne człowieka. Również (jak normy prawne) mają sankcje za nieprzestrzeganie (potępienie przez społeczność, czy wykluczenie z niej). Są uzasadniane przez odwołanie do rozumu. Religia - może brzmieć identycznie jak normy moralne, jednak jest uzasadniana przez sferę sacrum, zalecenia Boga, który jest gwarantem moralności.
 
  Etyka zajmuje się legitymizowaniem, uzasadnianiem norm moralnych. Nie wszystko, co jest nielegalne, jest niemoralne i nie wszystko, co legalne, jest moralne.
  Moralność - ogół żywionych przez ludzi sądów i przeświadczeń o dobru, złu i powinności oraz wszystkich działań podchodzących na mocy tych sądów pod ocenę.
  Sądy moralne :
Oceny (sądy wartościujące), np. kłamstwo jest złe Normy (sądy imperatywne), np. nie należy kłamać   Etyka - teoria moralności uzasadniająca normy naszego postępowania. Dąży się do uzasadnienia, krytycznej refleksji na temat naszych przekonań.
 
Testy twierdzeń etycznych:
Konfrontacja twierdzeń etycznych z rzeczywistym postępowaniem ludzi
Konfrontacja twierdzeń etycznych z naszą intuicją moralną
Porównywanie nowych twierdzeń etycznych z już przyjętymi (badanie koherencji)
 
 
Moralność dotyczy nas i tego, co robimy. Etyka to wiedza, uporządkowany zbiór zdań, który możemy znaleźć w książkach, Internecie, etc . Etyka ma się tak do moralności, jak ekonomia do gospodarki.   Etyka: Opisowa (jak jest)
Psychologia moralności
Socjologia moralności Normatywna (jak powinno być) - jedna z trzech dziedzin filozofii (metafizyka, epistemologia, etyka normatywna)
Etyka ogólna Etyka stosowana - stosowanie teorii etycznych do wybranych fragmentów ludzkiej egzystencji
Etyka lekarska
Etyka prawnicza

(…)

… filozoficzna refleksja nad problemami moralnymi, powstającymi w dziedzinie życia gospodarczego
Mikro (etyka zawodowa)
Meso (CSR) - dotyczy funkcjonowania firmy/korporacji Makro (etyka gospodarcza)
 
 
Powody interesowania się etyką biznesu:
Dlaczego w ogóle teoria moralności, w tym etyka biznesu, jest ważna?
Ponieważ intuicja moralna posiadana przez każdego z nas może nas zwodzić. Dlatego też potrzebujemy…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz