Czyny niedozwolone - definicja

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 616
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czyny niedozwolone - definicja - strona 1 Czyny niedozwolone - definicja - strona 2

Fragment notatki:

CZYNY NIEDOZWOLONE
Następne tematy niniejszego rozdziału omawiają różne przypadki od- powiedzialności z tytułu czynów niedozwolonych, inaczej zwanej odpowiedzial- nością deliktową (odpowiedzialność ex delicto, delictus - czyn niedozwolony). Jak to już wyjaśniono poprzednio, odpowiedzialność deliktową jest następst- wem wyrządzenia szkody czynem niedozwolonym, zabronionym przez prawo. Odpowiedzialność deliktową charakteryzuje to, że przed powstaniem szkody
poszkodowanego nie łączył z osobą odpowiedzialną za szkodę żaden stosunek prawny, bądź też stosunek taki wprawdzie istniał, lecz szkoda nie pozostaje z nim w żadnym związku. Dopiero wyrządzenie szkody czynem niedozwolo- nym powoduje powstanie między stronami stosunku zobowiązaniowego.
Podstawowym celem zobowiązań powstających na de czynów niedo- zwolonych jest naprawienie szkody wyrządzonej poszkodowanemu. Jest to cel kompensacyjny. Poza tym zobowiązania z czynów niedozwolonych spełniają funkcję prewencyjną i wychowawczą, gdyż obciążenie osoby odpowiedzialnej obowiązkiem wyrównania szkody ma na celu zapobieżenie wyrządzaniu w podobnych okolicznościach szkód przez tę lub inne osoby.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz