Czyny niedowzwolone

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 574
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czyny niedowzwolone - strona 1

Fragment notatki:

CZYNY NIEDOZWOLONE
POJĘCIE
Do czynów niedozwolonych ustawa zalicza nie tylko zawinione działania człowieka, ale i innego rodzaju zachowania ludzkie oraz zdarzenia, które nawet do tej klasy zjawisk nie należą.
Podmiot odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym zobowiązany jest do jej naprawienia.
Świadczenie polegające na naprawieniu szkody wynikłej z czynu niedozwolonego jest świadczeniem pierwotnym, w tym stosunku zobowiązaniowym. Obowiązek naprawienia tej szkody powstanie wtedy, gdy poszkodowany doznał jej w następstwie czynu niedozwolonego, za który inny podmiot ponosi odpowiedzialność. Jeżeli taki stan faktyczny się ziści osoba odpowiedzialna za wyrządzenie szkody od razu jest zobowiązana do jej naprawienia. Przy odpowiedzialność kontraktowej wyrządzenie szkody następuje w ramach istniejącego stosunku zobowiązaniowego, w skutek, czego od razu znany jest zindywidualizowany podmiot odpowiedzialny za szkodę. Przy odpowiedzialność deliktowej trzeba poszukać dłużnika tego stosunku zobowiązaniowego
FUNKCJA
Rozwój różnych postaci ubezpieczeń. Ciężar odpowiedzialności odszkodowawczej przejmuje w takich przypadkach zakład ubezpieczeń, za jego pośrednictwem rozkłada się on na liczne grupy osób ubezpieczających się od ryzyk tego rodzaju. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz