Czynności cywilnoprawne i czynnosci faktyczne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 4053
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czynności cywilnoprawne i czynnosci faktyczne - strona 1 Czynności cywilnoprawne i czynnosci faktyczne - strona 2 Czynności cywilnoprawne i czynnosci faktyczne - strona 3

Fragment notatki:


CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNE UMOWA CYWILNOPRAWNA Czynnościami prawa cywilnego są czynności prawne, uregulowane przepisami kodeksu cywilnego. Działalność organów administracji, oparta na przepisach prawa cywilnego dotyczy głównie spraw majątkowych i związanych ze sferą świadczeń. Wzrost znaczenia prawa cywilnego widoczny jest przede wszystkim w sferze administracji gospodarczej i w systemie samorządu terytorialnego. Podstawowymi cechami czynności cywilnoprawnych są:
możliwość optymalnego kształtowania wzajemnych praw i obowiązków przez strony czynności prawnej,
bezpośrednia kontrola stron nad wykonywaniem zaciągniętych zobowiązań,
sądowy tryb rozstrzygania spraw cywilnych.
Umowy cywilnoprawne występują wyłącznie w sferze zewnętrznej działania administracji. Stosowanie umów cywilnoprawnych ma miejsce np. w odniesieniu do gospodarki gruntami należącymi do państwa lub związków komunalnych, gospodarki lokalami użytkowymi będących w zarządzie tych samych podmiotów, a także w stosunku do lokali mieszkalnych. Na ogół przyjmuje się, że stosunki cywilnoprawne, z uwagi na równorzędną pozycję ich podmiotów, a także możliwość pertraktacji mających na celu ustalenie wszystkich istotnych elementów umowy, o wiele lepiej służą ochronie praw podmiotowych jednostki niż stosunki administracyjnoprawne. Umowa, jako forma działania administracji, charakteryzuje się tym, że jest wykorzystywana przez organy administracji dla realizacji nałożonych na nie zadań. CZYNNOŚCI FAKTYCZNE Czynności faktyczne są to te działania organów administracji, które nie wywołują bezpośrednio skutków prawnych i kształtują stosunki prawne nie poprzez tworzenie pewnych norm postępowania, tak jak czynności prawne, ale przez fakty , (konkretne dokonane działania). Bywa jednak, że te działania - czynności faktyczne wywołują określone skutki prawne. Przypadki obrazujące te sytuacje można mnożyć: doręczenie decyzji przez organ administracyjny powoduje rozpoczęcie biegu terminu do jej zaskarżenia, zajęcie ruchomości przez poborcę skarbowego pozbawia jej właściciela władztwa nad rzeczą i stanowi podstawę prawną do przejścia do następnego etapu postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z doktryną należy uznać, że elementem decydującym o zakwalifikowaniu danej czynności do działań faktycznych lub prawnych nie będzie fakt wywołania bądź nie wywołania bezpośrednich czy pośrednich skutków prawnych, ale sposób ich wywołania. Gdy przepisy prawa powierzają administracji dokonanie określonego działania w sensie fizycznym (rozbiórkę obiektu, doręczenie decyzji) będziemy mieli do czynienia z czynnością faktyczną , gdy zaś przepisy prawa zobowiązują do uregulowania lub rozstrzygnięcia danej kwestii (wydanie decyzji w przedmiotowej sprawie)

(…)

… pojazdu parkującego nieprawidłowo.
Czynności materialno - techniczne dzielą się na:
zewnętrzne (obejmują działania organu administracyjnego w stosunku do adresatów nie podporządkowanych służbowo ani organizacyjnie), np. przymusowe doprowadzenie zwierzęcia do szczepienia, wyburzenie obiektu budowlanego, zajęcie nieruchomości, itp.;
wewnętrzne (obejmujące czynności w sferze wewnętrznej działania…
… się uczestników do określonych zachowań, podejmowanie apeli nawołujących obywateli do działań lub inicjatyw,
wywieszanie plakatów lub ogłoszeń.
Działania takie nie wymagają wyraźnej podstawy prawnej, jednak ich podejmowanie musi być uzasadnione celami, do których realizacji dany organ został powołany i nie może być sprzeczne z prawem. Czynności materialno - techniczne są jedną z władczych form działania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz