Informacje zawarte w notatce to: oczekiwanie i oczekiwania, niepewność, powtórzenie, intuicje, nadzieja, brak nadziei, beznadziejność, transgresja, przekroczenie beznadziejności, nadzieja i przekraczanie powtórzenia.
Dodatkowo w notatce można znaleźć spis treści i bibliografię. Pomocna w przygotowywaniu referatu o podobnym temacie.
Spis treści
Wstęp Wprowadzenie Oczekiwanie i oczekiwania Niepewność Powtórzenie Nadzieja i przekroczenie Wprowadzenie Intuicje wstępne Nadzieja - formy proste nieprzedmiotowości Nadzieja, powtórzenie, beznadziejność Brak nadziei - "podmiot krytyczny" i "podmiot naiwny" Beznadziejność Transgresja i "podmiot transgresyjny" Transgresja a przekroczenie Przekroczenie beznadziejności Nadzieja i przekraczanie powtórzenia Poza powtórzeniem
Uwagi końcoweDo czego przydać się może ta praca terapeucie Aneks Myślenie przeciw nadziei i nadzieja przeciw myśleniu Zamiast nadziei Czas nadziei Bibliografia Wprowadzenie
Oczekiwanie i oczekiwania Najczęściej nadzieję ujmuje się jako specyficzny rodzaj oczekiwania. Tak ujęta jest podtypem oczekiwania i przeciwstawiana jest lękowi (obawie)2. Oczekiwanie rozumiane jest tutaj, jako zwracanie się ku przyszłości, niezależnie od tego co ta przyszłość przynosi. W zależności od tego, czego podmiot się spodziewa, lub też co przewiduje, jego oczekiwanie należy ujmować jako nadzieję (spodziewa się czegoś pozytywnego), lub obawę (spodziewa się czegoś negatywnego).
Już w takim przybliżonym przedstawieniu można zobaczyć, iż w oczekiwaniu można rozpoznać dwa jego zasadnicze "momenty" krzyżujące się z podziałem dotyczącym przedmiotu oczekiwania. I tak: mamy do czynienia z przewidywaniem oraz spodziewaniem się. Rozróżnienie to dotyczy, jak można wnosić z treści określeń, stopnia kalkulacji jakiej dokonuje podmiot. Przewidywanie stanowi przykład jego aktywnego działania gdy usiłuje rozpoznać (na miarę swoich możliwości) pulę możliwych stanów rzeczy w oparciu o materiał dostarczony w przeszłości, stan teraźniejszy, oraz lepiej, lub gorzej znane mu reguły przechodzenia jednych w drugie. Przewidywanie zatem jest próbą zaprojektowania przyszłości we wszystkich jej możliwych do ogarnięcia wariantach, wraz z ich uszeregowaniem względem prawdopodobieństwa i ew. stopnia pożądania. W odróżnieniu od tego typu działalności spodziewanie się nie jest kalkulacją przewidywania, spodziewając się nie przewidujemy, ponieważ zbiór możliwych stanów rzeczy jest już wstępnie ustalony.
Gdy przewiduję czy jutro spotkam się z X, projektuję to możliwe spotkanie badając jego sposoby zaistnienia, czy to w odniesieniu do czasu, czy to w odniesieniu do miejsca (np.). Badam zatem możliwe sposoby zaistnienia, lub też nie zaistnienia takiego stanu rzeczy, że spotkam jutro X. Gdy natomiast spodziewam się spotkać jutro X, tenże stan rzeczy: spotkanie z X, w pewien określony sposób jest już przeze mnie uprzednio założone.
Stąd na przykład jeśli "spodziewam się, że jutro Cię tu spotkam" to już
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)