Czym jest filozofia i Tales z Miletu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Czym jest filozofia i Tales z Miletu-opracowanie - strona 1  Czym jest filozofia i Tales z Miletu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Tales z Miletu- pytanie „Co to jest?”
Najbardziej ogólne pytania pomagają zrozumieć rzeczywistość. „Wszystko jest związane z wodą, bo co nie jest z nią związane usycha a i umiera”.
Filozofia rodzi się ze stosunku kontemplacyjnego. Na pierwszym etapie poznania rzeczywistość jest tajemnicą, czymś ważnym. Postawa kontemplacyjna jest trudna, dzisiaj niemalże niemożliwa.
Postawę utrudniają nam:
- nasze emocje, (chociaż Tomasz z Akwinu rehabilituje emocje- oby tylko rozum był nad emocjami (pozytywne, b otwieramy się na drugiego człowieka)
- wyobraźnia (wyobraźnia może być groźna);
Czytając twórczo budujemy wyobrażenia.
- ideologie- gotowe obrazy świata, narzucony sposób myślenia, zniewalają, przyjmujemy je ze względu na autorytet (ktoś nas do nich przekonał); posługują się dialektyką (sztuką przekonywania)
Asceza- nauka panowania nad emocjami, porządkowania życia intelektualnego i osobistego
Mistyka- życie duchowe człowieka; teoria życia duchowego, której nie da się pomylić z psychologią;
Postawa kontemplacyjna wobec rzeczywistości od ok. XIX w. konsumpcjonizmem, czymś, co jest 18 minuta- Bez odniesienia do prawdy nie da budować się kultury, a bez niej człowieczeństwa.
Wchodzenie do filozofii za pomocą świata zidealizowanego.
Żyjemy w czasach sofistów.
Sofiści- nauczali, że nie ma prawdy; jest demokracja i każdy ma prawo za prawdę uważać co tam uważa;
Protagoras poznawał powstanie zmysłowe jako najważniejsze; ale jest ono różne u ludzi, prawd jest tyle i le poznać i ile ludzi, każdym ma prawo do własnej prawdy bo jest demokracja i człowiek jest wolny. Tylko wtedy ludzie stają się podatni na ideologię, jeśli zniszczymy w nich naturalną skłonność do szukania prawdy. Człowiek, który przestaje szukać prawdy, staje się bezsilny wobec ideologii. Postawa sceptycyzmu jest zawsze złudzeniem. Człowiek musi mieć obraz świata, musi myśleć. Jeśli z tego zrezygnował, przyjmuje obraz świata, hierarchię wartości z zewnątrz.
Żyjemy narzuconymi poglądami na świat i ideologiami. Rezultatem poznania filozofii nie jest ideologią, a poznaniem, kim jest człowiek i rzeczywistość, która go otacza.
Wolność- możliwość wyboru dla mnie
Sofiści są pierwowzorem ideologów. Prawda nie zna alternatywy. Jedna rzecz nie jest drugą rzeczą.
Ideologie powstają z pokusy zawładnięcia ludzkim myśleniem. Sofistyka (dialektyka) jest sztuką przekonywania. Logika- sztuka porządkowania prawdy.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz