Czy podatki są potrzebne?

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Czy podatki są potrzebne? - strona 1 Czy podatki są potrzebne? - strona 2 Czy podatki są potrzebne? - strona 3

Fragment notatki:


Czy podatki są potrzebne? Czy podatki nie są konieczne, jak uważa większość ludzi? Czy nie trzeba płacić podatków, by cieszyć się
takimi rzeczami, jak opieka medyczna, drogi, poczta, koleje, ochrona policyjna i tak dalej? Wyobraźmy sobie lokalnego kupca, który wypędza z miasta, pod groźbą użycia broni, całą swą konkurencją.
Następnie regularnie rabuje swych sąsiadów, ale "w zamian" dostarcza im pewne artykuły spożywcze (bardzo
niskiej jakości) i wykonuje (bardzo kiepsko) pewne usługi, takie jak strzyżenie trawników. Jego "klienci" odnosiliby się bardzo sceptycznie do jakości usług, które ten kupiec tak łaskawie im dostarczałby, zabraniając jednocześnie tego komukolwiek innemu. Tak właśnie jest z rządem. Dlaczego nie wolno nam trzymać swych pieniędzy i kupować takich dóbr czy usług, jakie chcemy od tych, którzy oferują się ich dostarczać. Czego rząd miałby się bać, jeśli uważa, że jest w stanie sam dostarczyć te wszystkie dobra i usługi, na które ma obecnie monopol? Konkurencja pokazałaby, jakim marnym interesem są państwowe usługi i zniszczyłaby mit, że są "dobra publiczne", które mogą być dostarczane jedynie przez państwowy monopol. Biurokracja, nieefektywność, niebotyczne ceny i obniżająca się jakość - tym charakteryzują się wszelkie państwowe usługi, od poczty i kolei do policji i sądów. Wolny rynek może dostarczyć wszystkie te usługi, które są tradycyjnie uważane za domenę państwa. Wśród
wielu faktów, o których nie uczy cię państwowy system edukacji jest to, że historia zna liczne przypadki
dostarczania ich - od dróg, szkół (np. Prywatne Liceum Menedżerskie) i szpitali po walutę, ochronę policyjną i
sądy - przez prywatne przedsięwzięcia. Już wiele razy zdarzało się, że państwo w celu zbudowania lub utrzymania swych partackich monopoli tłumiło siłą skutecznych konkurentów, którzy naprawdę służyli ogółowi. Kto zyskuje, a kto traci? Masy zwykłych ludzi pracy mają wszystko do zyskania na zniesieniu podatków.
Ekonomiczne i polityczne pasożyty mają wszystko do stracenia. Osobiście uważam, że podatki nie są potrzebne i należało by je znieść - PODATKI TO KRADZIEŻ ! Jeśli bandyta zaczepi kogoś na ulicy żądając portfela albo portmonetki, to bez wahania można to nazwać kradzieżą. Jeśli grupa bandytów żądałaby co miesiąc dwóch trzecich dochodu od właściciela sklepu grożąc strasznymi
konsekwencjami w przypadku niepodporządkowania się ich propozycji "ochrony", tenże sprzedawca nie wahałby się nazwać tego czynu kradzieżą! Już każdy jest codziennie obrabowywany. Co miesiąc przynajmniej około dwóch trzecich dochodu zabiera się ludziom bez zgody. Robi to rząd. I owszem, to również jest kradzież, nawet jeśli niewielu zdaje sobie z tego sprawę!

(…)

… prawnych (z ang. CIT) - podatek od spadków i darowizn - podatek rolny, podatek leśny - podatek od nieruchomości - podatek od środków transportu - podatek od posiadania psów pośrednie : - podatek od towarów i usług, zwany także podatkiem od wartości dodanej (z ang. VAT) - podatek akcyzowy - podatek od gier Stosując kryterium technik poboru, podatkami bezpośrednimi są podatki płacone przez podmioty…
… wszystkim, co ma związek z systemem podatkowym, zajmuje się obecnie wiceminister Waldemar Manugiewicz. Kieruje trzema departamentami: Podatków Pośrednich (VAT, akcyza, podatek od gier, podatek importowy, od sprzedaży akcji w publicznym obrocie, a także współudział w określaniu cen samochodów osobowych, paliw silnikowych i wyrobów tytoniowych), Podatków Pośrednich i Opłat (oprócz spraw oczywistych, jak założenia polityki…
…. Balcerowicza ? Leszek Balcerowicz jest legendarną postacią związaną nieodłącznie z przejściem Polski z systemu komunistycznego do wolnego rynku. Plan nazwany jego nazwiskiem wpisał się na zawsze na karty historii. Wielu młodych ludzi nie pamięta już wielkiego skoku z roku 1990. Sądzę, że proponowany przez Leszka Balcerowicza podatek liniowy polegający na jednej stawce podatku dla wszystkich, niezależnie od poziomu dochodów jest wspaniałym pomysłem. Nie występuje tu element progresywności. Choć to system prosty, to bardzo rzadko jest spotykany i występuje tylko w małej Estonii. Zgłoszoną przez premiera Leszka Balcerowicza ideę na razie nie traktuję poważnie, ale pochwalam ją. Dziś jest to tylko hasło - slogan obniżenia podatków ponieważ najniższy podatek wynosi obecnie 19 procent, a podatek liniowy miałby…
…. Przykładem tego może być podatek akcyzowy nakładany na używki takie jak alkohol i wyroby tytoniowe, a także podatek akcyzowy nakładany na benzyny (wyższy) oraz na gaz propan butan (niższy). Stosując kryterium zdolności płatniczej, za podatki bezpośrednie uznamy podatki bezpośrednio uwzględniające zdolność płatniczą podatnika. Są to podatki dochodowe i majątkowe. Podatki uwzględniające zdolność płatniczą…
… wszystkie dochody osób fizycznych, z wyjątkiem tych uzyskanych z:
działalności rolniczej (oprócz działów specjalnych produkcji rolnej), gospodarki leśnej, czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (np. paserstwo), przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. podatek dochodowy od osób prawnych. Dochody z działalności gospodarczej są w Polsce opodatkowane kilkoma…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz